Az amerikai magyarság lelki központjának bemutatása
A gyermekek felnevelése után az intézmény az új igények szerint változtatta meg szolgálatát: idősotthonná alakult át.
Mára a Bethlen Közösség egy sokoldalú intézményrendszerré nőtte ki magát. Azok az idősek, akik önellátóak vagy kevesebb segítségre van szükségük, különálló házakban élik mindennapjaikat.
A Ligonier Gardens Személyi Ápolást Nyújtó Otthonban azok az idősek élnek, akik önmagukról már nem képesek teljes mértékben gondoskodni.
Bethlen Home nevű épületben a többszintű ellátásra szorulóknak és az Alzheimer-kórban szenvedőknek a kezelését végzik, átfogó ápolási és rehabilitációs szolgáltatást biztosítva az időseknek és betegeknek.
A Bethlen Közösség egyéb programjai:
- Házi egyészségügyi ellátás a helyi és környező települések lakóinak
- Hospice szolgálat az idősek saját otthonában
- Az úgynevezett Companion Care program feladata az idősek és fogyatékkal élők szolgálata saját otthonukban
- A Graceful Aging Wellness Center célja, hogy az idősek minél tovább megőrizzék mind fizikai, mind szellem aktivitásukat, biztosítva számukra egy modern eszközökkel felszeret tornatermet, jóga- és csendesszobát, s egy informatikai termet, ahol lehetőséget biztosítanak az élethosszig tartó tanulásra.
A Bethlen Közösség épületei festői környezetben épültek. A Bethlen Home egy dombtetőn található, ahonnan gyönyörű kilátás tárulhat a szemünk elé. A Ligonier Gardens Személyi Ápolást Nyújtó Otthonnak ablakából egy erdőszéli patakra nyílik kilátás, aminek a vize olyan kristálytiszta, hogy nem csak a vadkacsákat, hanem akár még a benne úszkáló halakat is messziről láthatjuk. A fákon mókusok szaladgálnak, s nagyon gyakran látunk őzeket is a közelben.
A Bethlen Közösség nyugdíjas falujának egy része
Székelykapu a Bethlen Közösségben
A nyugdíjas falu egy része
A Bethlen Közösség építkezését annak idején az úgynevezett Moriah hegytetőn kezdte el, ami annyit jelent: „Isten gondot visel”. S milyen érdekes, hogy ez a név teljesen megegyezik az itt végzett elkötelezett szolgálattal. A Moriah hegy tetején található a Bethlen Közösség kápolnája is, ahol a környékbeli magyarság számára tart istentiszteleteket a szeretetotthon lelkésze.
Moriah kápolna, a magyar istentiszteletek helye
"Elnémult harangok", udvar, a háttérben irodaépület (és egy nyuszi a fűben)
Az intézmény szintén nagyon fontos szerepet tölt be az amerikai magyarság történelmi emlékeinek a megőrzésében, ugyanis Archívumában és Múzeumában vannak összegyűjtve az amerikai magyarság történetével kapcsolatos könyvek, valamint leváltári és egyéb tárgyi anyagok, amelyek időnként egy-egy témát felölelve kiállításra is kerülnek a múzeum területén. Ezen kívül Ligonier az amerikai magyarság számos egyházi és világi gyűlésének, megbeszéléseinek, találkozóinak a színtere, ezért is nevezik Ligoniert az amerikai magyarság lelki központjának.
Azt mondják, Ligonier az a hely, ahol jelen van Isten. Én is úgy gondolom, hogy a Bethlen Közösségben végzett munka azért lehet ilyen kimagasló, mert Isten megáldja azokat, akik az akarata szerint cselekednek.
Az intézmény több, mint 300 alkalmazottjával a kisváros legnagyobb foglalkoztatója s híre az egész Egyesül Államokban az egyik legjobb.
Befejezésként pedig minden kedves olvasónak szeretném ajánlani, hogy nézzék meg ezt a rövid videót a Bethlen Közösségről, s legyünk együtt büszkék arra, hogy az Egyesült Államokban élő magyarjaink egy ilyen szép, világszínvonalú szeretetotthont működtetnek!
https://www.youtube.com/watch?v=Mx0_85QQuQw