Végszóra meg is érkezik az első család tartózkodó, de kíváncsi szemű kisgyerekkel. Lassan én is megnyugszom, s régi ismerősként köszöntöm a Szüreti mulatságról már ismert családokat. Az önkéntes munkát végző anyukák pontosan végzik a megbeszélt feladatokat, hogy a meghirdetett időpontban Hilda elkezdhesse a mesélést. Készülnek a jelentkezési listák, minden család megkapja az egységes Tanodafüzetet a legfontosabb információkkal, minden gyermek ruhájára kikerül a Tanodalogós névkártya.
Nekem még nincs dolgom, csak a fényképezés és a megfigyelés. Látom, ahogy mindenki várakozón mosolyog, nyitott szívvel beszélget. Próbálom felidézni a saját emlékeimet az elmúlt évtizedek évnyitóiról…
Közben a terem közepére ültetünk mindenkit az otthonról hozott mesehallgató párnájára, s rövid bevezető köszöntés után Hilda belefog Tanodánk névadó meséjébe, a Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack történetbe.Tátott szájjal hallgatják a gyerekek és szüleik is! Mindenkit elragad a mese és mesélő varázslása, mert „szól” a kalandos történet, „mosolyog” minden arc, és „cseng” a végén a nevetés!
A történet megismerése után korosztályonként dolgoztuk fel a hallottakat, volt szereplőcsoportosítás, képek sorrendbe állítása, puzzle, színezés, feladatlapok kitöltése, népi játék, bábokkal ismerkedés, s végül egy mosolygó alma összeragasztása.
A jó hangulatú sütizés, üdítőzés után mind a 23 gyermek nekiállt a KincsesLádája díszítésének: megkapták a tetejére a Tanoda logóját, s beletették az első munkájukat: a mosolygó almát és az elkészített rajzot vagy feladatlapot. Ezt a KincsesLádát otthon még tovább díszítik kedvük szerint, s minden alkalommal magukkal hozzák, s az újabb mesék alapján újabb tárgyakkal töltik meg, s közben magyarul beszélnek és írnak!
A Tanoda nyitó napját a szülők zárták, míg a gyerekek a mesével foglalkoztak, ők Márton Áron püspök élete alapján készítettek plakátot, ennek bemutatása után gyertyát gyújtottunk.
Szép délután volt, s nagyszerű kezdete is egyben a Szóló Szőlő Chesteri Magyar Tanoda első tanévének!