"Bocsi, de jól hallom, hogy magyarok vagytok?"
Ez a gyönyörű tengerparti rész Aucklandtől mindössze 40 percre van autóval. Hosszú, fekete homokos partszakasz, amelyet oldalról magas sziklák és dombok fognak közre. Az eredeti tervünk az volt, hogy a tengerparti sziklákat megmászva felmegyünk egy kilátóra. Azonban kissé előkészületlenek voltunk és elfelejtettük megnézni az időjárás előrejelzést. Az indulás napján kezdett zuhogni az eső, de valamiért ez mégsem tántorított el minket és útnak indultunk.
Mire Piha-ra értünk, az eső egyre erősebb lett. Lesétáltunk a tengerpartra, de be kellett látnunk, ez nem éppen túraidő. Így hát fogtuk magunkat és beültünk a Piha tengerparti Surf Club-ba. Fanni vegán ételt rendelt magának én pedig a szokásos kávémat: cappucino, két barna cukorral, szigorúan nem forrón. A rendelés után visszaültem Fannihoz, mondtam neki, hogy mindjárt hozzák az italokat.
Ekkor a hátam mögül egy pincér lány szólít meg. Az a pincér lány, akitől az előbb a kávét rendeltük.
- Bocsi, de jól hallom, hogy magyarok vagytok? – mondta a lány, magyarul.
Fannival kikerekedett a szemünk, majd nagy mosolyogva hátrafordultunk és szóba elegyedtünk a lánnyal. Bánki Alexandra, azaz Szasza, magyar származású lány, aki itt él a szüleivel Új-Zélandon. A helyzet adta magát és Szasza volt olyan kedves, hogy interjút adott nekünk:
Mióta éltek kint Új-Zélandon?
Én itt születtem, és itt éltem nyolc évig, viszont utána a szüleim úgy döntöttek, hogy visszaköltözünk Magyarországra, hogy legyen családi háttér, úgyhogy ott éltünk tizenkét évet, és most úgy döntöttek, hogy megint visszaköltözünk ide Új-Zélandra, ők már egy éve itt élnek újra, én meg idejöttem meglátogatni őket négy hónapra.
Ezután mész haza?
Igen, mert mindenem otthon van, de utána megyek tovább egyetemre.
Mik a terveid?
Ha minden jól megy, akkor Barcelonába. De Ausztrália is játszik.
Szüleid otthon mivel foglalkoztak?
Édesapám szakács, édesanyám utazási irodás.
Apukád milyen magyar ételeket tud készíteni?
Halászlé, Gulyás. De amennyire nagy szakács, otthon nem ő főz.
Van olyan emblematikus hely otthonról, amire szeretettel gondolsz vissza?
Margit-sziget. Sok emlék köt oda, főleg a barátok miatt. Illetve mindig odamentünk az ismerősökkel, ha jöttek látogatóba. Meg végig bicikliztük mindig a szigetet.
Apukádéké ez az étterem?
Nem, ő csak itt dolgozik.
Korábban is ez volt a munkahelyük?
Nem, akkor még Waiheken éltünk. Apa ott is étteremben dolgozott. Majdnem egész életében szakács volt. Érdekesség róla, hogy Ausztráliában is lakott, és ott volt saját étterme, és ott ismerkedett meg édesanyámmal.
Van testvéred?
Van egy húgom. Ő itt született, Waiheken. Ő is itt van, itt szokott velem dolgozni, csak most sulizik, itt tanul.
Az első nyelv a magyar volt amit értettetek / tanultatok és mellette gyakoroltatták veletek az angolt?
Egyébként pont fordítva volt. Az első szavam az magyar volt.
Mi volt az?
A „Nem!”. (mondja nevetve) A magyart is ugyanúgy gyakoroltatták velünk, de inkább az angol volt az anyanyelv. Például mikor először kiköltöztünk, akkor törtem a magyart rendesen, húgom például meg sem szólalt magyarul, ő csak angolul tudott. Most meg fordult a kocka.
Hogy alakult át?
Családokkal nem tudott még beszélni, de beírattuk suliba, óvodába, és ott azért megtanulta. Ő utána már az életének a nagy részét ott élte. Én pedig fordítva. Nem is tudom már. Összevissza.
És ti otthon magyarul beszéltek vagy angolul inkább?
Magyarul. Rászoktunk a magyarra. Múltkor be is szóltam anyuéknak, hogy most mióta vagyunk mi ennyire magyar család? Mindig csak magyarul beszélünk. Azért jöttem ide, hogy kicsit az akcentusom visszajöjjön, és akkor hazamegyek, és folyamatosan magyarul beszélünk. És akkor kimegyek és egy óráig tart, amíg beleszokok abba, hogy megint angolul dumálok. (mondja viccesen, nevetve)
Baráti társaságban itt is meg ott is megtaláltad a közösséget? Hol érzed magad jobban barátok között?
Azért Magyarországon már eléggé kialakítottam egy jó nagy ismeretségi kört. Azért mégiscsak ott éltem 12 évet. Most vagyok ugye 20 éves. Pont a gimis időszakot töltöttem otthon. Szóval jó sok mindenkit összegyűjtöttem ott. De egyébként az vicces, hogy amikor hazajöttem, akkor újra találkoztam legjobb barátnőmmel, akivel születésünk óta ismerjük egymást, úgyhogy vele voltam sokat, meg egyébként csináltunk. Nem is csináltunk, na, mi az már, (nem találja a magyar szót) Csináltam pár barátot itt is. (megtalálja) Kialakítottam barátságokat itt is, de azért otthon több van. Ha több időt lennék itt, biztosan találnék, csak úgy érzem, hogy annyira más itt a szociális norma. Otthon felszállsz a négyes metróra és találkozol három ismerőssel, itt pedig mindenki a saját autójában ül, ha elmész bulizni, maximum ott ismersz meg embereket.
Magyar közösségi dolgokra szoktatok járni?
Nemrég volt pont a Magyar Fesztivál és Piac. Én sajnos arra nem tudtam elmenni, de édesanyám volt. Szóval szoktunk járni, ha van. Húgom is ment párszor, amikor először kijött, mert nem volt más lehetősége magyarokkal találkozni.
Utolsó kérdés: A töltött káposztát hogy szereted? Kevés vagy sok tejföllel?
Sok tejföllel.