Az előkészületeket a bál előtti este folytattuk le közösen a közösség tagjaival. A díszítéshez hozzátartozott többféle motívum is. A piros-fehér-zöld színkombináció volt a dekoráció alapja. A magyar zászlók felrakása mellett egy faragóművész is jelen volt a díszítés napján és több különféle, de mindegyik szemkápráztató, motívumokkal ellátott faragvány is a falra került, hogy még hangulatosabb legyen a másnapi bál.
A bál este 7 órakor vette kezdetét, amikor a vendégek megérkeztek, és egy pohár pezsgő mellett baráti beszélgetésekkel indult az este. A résztvevők Németország minden tájáról, sőt még Magyarországról is érkeztek. A düsseldorfi főkonzul is jelenlétével tisztelte meg a bálozókat.
Az est fénypontját a Vadrózsa Néptáncegyüttes előadása jelentette, de a néptánc előtt a dalkör adott egy műsort citeraszó kíséretében, a táncot a tini csoport kezdte egy körtánccal, a következő produkció egy sóvidéki verbunk volt az együttes férfi tagjai által, ezután a hölgyeké volt a főszerep, ők egy dunántúli üveges táncot mutattak be a közönség számára.
A néptánc előadás legvégére a csoport egy zempléni páros táncot adott elő a bálon részvevő körülbelül 300 magyar vendég számára, természetesen az egész produkció autentikus magyar népviseletben lett előadva. A közönség óriási tapssal jutalmazta a csoport különféle produkcióit.
A táncok bemutatása után a vacsoráé és a mulatós zenéé volt a főszerep. A zenét a New Brothers Duo biztosította. Természetesen a vacsora is magyar különlegességekkel szolgált, az otthoni ízeket a székelykáposzta és a rántott hús biztosította, míg a desszertpult tele volt házi készítésű süteményekkel. A helyi közösség összefogása érezhető volt minden részletben: a dekoráció, a kiszolgálás és a tombola nyereményei mind az csoporttagok munkáját dicséri.
A Hageni Vadrózsa Néptáncegyüttes számára az Őszi Bál nem csupán szórakoztató esemény, hanem a magyar kultúra ápolásának és a helyi magyar közösség megerősítésének eszköze is. A rendezvény bevételét az együttes további működésére és a bálhoz hasonló színvonalú események megrendezésére fordítják, amelyek célja a magyar hagyományok megtartása és továbbadása a következő generációk számára.
Úgy gondolom, hogy a 2024-s Őszi Bál ismét bebizonyította, hogy a hagyományok nemcsak a múlt részét képezik, hanem képesek élő közösségeket teremteni és inspirálni minden korosztályt. Az ilyen rendezvények ékes példái annak, hogy a hagyományok megőrzése és az összetartozás élménye távol az anyaországtól is megvalósítható, csak egy kis elhivatottság szükséges a Kárpát-Medencén kívül élő honfitársainktól.