Táncház az Bay Area-ban
Január 25-én rendezték meg az Eszterlánc Magyar Népi Együttes hagyományos táncházát, amely a magyar közösség egyik legvártabb eseménye Newarkban. A programnak a Magyar Kulturális Központ adott otthont, ahol évről évre egyre nagyobb érdeklődés övezi ezt az alkalmat.
A szervezés már hónapokkal korábban elkezdődött, hogy minden a lehető legjobban sikerüljön, hiszen ez nemcsak egy táncház, hanem egy olyan találkozási pont is, ahol a résztvevők megélhetik és továbbadhatják a magyar hagyományokat.
A nap folyamán színes és változatos programok várták az érdeklődőket. Délelőtt népzenei workshop indult, amely során a résztvevők megismerkedhettek a hagyományos hangszerekkel, kipróbálhatták a hegedűt, a brácsát, a nagybőgőt vagy akár a cimbalmot. A foglalkozás nemcsak a zenészeknek, hanem azoknak is izgalmas élményt nyújtott, akik most először kerültek közel ezekhez a hangszerekhez.
Délután 3 órától az Akkord című zenetörténeti dokumentumfilm vetítésére került sor a Református Templom épületében. A film betekintést adott a magyar népzene gazdag történetébe, és inspiráló példákat mutatott be arról, miként lehet megőrizni és továbbadni ezt a kulturális örökséget. Eközben a Mazsola Gyermeknéptáncegyüttes tagjai már izgatottan készültek az esti fellépésükre, hiszen számukra ez egy kiemelkedő lehetőség volt arra, hogy megmutassák tudásukat a közönség előtt.
Délután fél öttől a népzenei koncert következett, amelyet a Forrás Zenekar adott elő. A zenekar dinamikus és lendületes előadása remek hangulatot teremtett, majd a Mazsolás gyerekek léptek színpadra. Az ő táncuk nemcsak az est egyik legmeghatóbb pillanata volt, hanem egyben a táncház hivatalos megnyitóját is jelentette. A fiatal táncosok örömmel és lelkesedéssel mutatták be a betanult koreográfiát, amelyet a közönség büszkén, vastapssal jutalmazott.
Ezt követően kezdetét vette a felnőttek táncháza, amelyben a Forrás Zenekar tovább húzta a talpalávalót. A parkett hamar megtelt táncosokkal, és az este előrehaladtával egyre többen csatlakoztak a mulatsághoz. A kezdők sem maradtak ki, hiszen tapasztalt táncosok segítették őket a lépések elsajátításában.
Az esemény gördülékeny lebonyolítását az Eszterlánc tagjai és önkéntesek biztosították: volt, aki a berendezésben és a pakolásban segédkezett, mások süteményeket készítettek, a református közösség tagjai pedig finom pörkölttel vendégelték meg a résztvevőket.
A táncház mellett egész estés kirakodóvásár is zajlott, ahol kézműves termékeket, fülbevalókat, festményeket, süteményeket és egyéb finomságokat lehetett vásárolni. A vásár bevételének egy része az Eszterlánc támogatására szolgált, ezzel is hozzájárulva a magyar néptánc és népzene további ápolásához.
Az est végére mindenki fáradtan, de boldogan távozott. A rendezvényen körülbelül 130 ember vett részt, és a visszajelzések alapján mindenki nagyszerűen érezte magát. A tánc, a zene és a közös élmények új barátságokat és még szorosabb közösségi kötelékeket teremtettek.
Bízunk benne, hogy a jövőben is hasonló létszámmal és jókedvvel szervezhetünk hasonló eseményeket, hiszen ezek az alkalmak nemcsak a hagyományok megőrzéséről szólnak, hanem arról is, hogy együtt lehessünk, tanulhassunk egymástól, és örömmel ünnepeljük kultúránkat.
Szuper élmény volt, és már most várjuk a következő alkalmat!