Mozgalmas hétvégét tudhat maga mögött a Macedóniai Magyarok Teleház Szervezete. Az eseménysorozat Krusevo városában kezdődött, ahol szombaton, már hagyományosan, magyar napot tartottunk a Krusevói Köztársaság 10 napja című rendezvénysorozat keretében.
Fotókiállítás és citeramuzsika
Filip Lafazanovszki fiatal fotóművésznek, a Teleház tagjának fényképeiből nyílt kiállítás Krusevóban. Filip munkásságát számos díjjal ismerték el, és Magyarországon is volt már önálló kiállítása. A program keretében a Teleház fiatal citerásai is bemutatkoztak, egy magyar népdalt játszottak a közönségnek.
1956-os menekültek Krusevóban
A ma észak-macedón város 1956 és 1958 között több mint 550 magyar menekültnek adott otthont. Egy emléktábla hirdeti ezt Krusevo város központjában, amely 2016-ban, az 1956-os forradalom és szabadságharc 60-ik évfordulójára a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatásával készült.
A szombati program keretében mások mellett dr. Szilágyi Péter, nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár és Klein András, Magyarország szkopjei nagykövete is megkoszorúzták az emléktáblát.
Magyar népzene és néptánc Észak-Macedóniában
A bajai Duna Népzene-Néptánc Tanoda egy kisebb turnéra érkezett augusztusban a balkáni országba. A csapat Prilep, Bitola és Ohrid után Krusevóban is fellépett, ahol – akárcsak az előbb említett településeken – óriási sikerrel mutatkoztak be. A koncertjük végén a közönséget is bevonták a táncba. Másnap pedig a szkopjeiak is meghallgathatták, megnézhették őket.
Petőfi-szoborral és a költőről elnevezett térrel gazdagodott Szkopje
A híres magyar költő és forradalmár mellszobra, valamint a róla elnevezett tér az észak-macedón főváros Kiszela Voda kerületében kapott helyet.
A szoboravatáson a Macedóniai Magyarok Teleház Szervezetének elnöke elmondta, ez a szobor és tér a magyar szervezet munkájának elismerését jelenti, valamint a macedón-magyar barátság bizonyítéka is. Sutus József hozzátette, ez mutatja azt is, hogy a magyar szervezetnek immár 12 éve töretlen a jó kapcsolata a szkopjei Kiszela Voda önkormányzatával.
Kabók Erika a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja köszöntő beszédében úgy fogalmazott: ahogy a magyar kormány gondoskodásában 15 millió magyarral számol, úgy a Magyar Nemzeti Tanács is szoros kapcsolatot ápol a diaszpórában élő magyar szervezetekkel. Ennek a sokéves sikeres együttműködésnek a megkoronázása ez a szoboravató – tette hozzá. A Petőfi-szobor a Magyar Nemzeti Tanács ajándéka – hangsúlyozta Kabók Erika.
A magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára a szoboravatón kiemelte: a nemzeti múlt olyan szilárd talajt nyújt számunkra, magyarok számára, amely folyamatos erősödésünket biztosítja. Az erősödéshez Magyarország Kormánya, a Nemzetpolitikai Államtitkárság minden lehetséges segítséget megad a diaszpórában élő magyarságnak is – emelte ki dr. Szilágyi Péter.
A téren egy kopjafa is helyet kapott, amelyet Igal önkormányzata adományozott a macedóniai magyaroknak.
Az eseményen mások mellett részt vett Orce Gjorgjievszki, Kiszela Voda polgármestere, Klein András, Magyarország szkopjei nagykövete, Szántó Imre László, Igal polgármestere, Jerasz Anikó, a szerb Oktatási Minisztérium államtitkára, valamint a vajdasági Zenta önkormányzatának képviselői. A Teleház vendégei voltak még a Banja Luka-i Magyar Szó egyesület képviselői is.