November 10-i foglalkozásunk – Szent Márton ünnepe

A november 10-i foglalkozásunk középpontjában Szent Márton ünnepe állt, ahol kicsik, nagyobbak és felnőttek együtt vettek részt egy rendhagyó, élményekkel teli programon.

/ Soósné Kustán Katalin Éva /
soosne.kustan.katalin.eva képe
A közös Szent Márton-napi kifli elfogyasztása után minden korosztály számára színes, korosztályra szabott foglalkozásokkal készültem. Miközben a gyerekek kreatív tevékenységeken keresztül ismerhették meg Szent Márton történetét, a felnőttek érdekes és tanulságos információkkal gazdagodtak különféle foglalkozások világáról.
Szent Márton festmény diszitette a termetRómaiak előreKészülnek a mécsesekIlyen szép mécsesek keszültek

Szent Márton és a fény jelképe

Szent Márton ünnepének szimbóluma a fény, amely a jóságot és segítőkészséget jelképezi. A történelmi Magyarország területén, Savariában (a mai Szombathelyen) született. Márton élete példaként szolgál: tizenöt évesen csatlakozott a római császári sereghez, ahol lovas testőrtisztként szolgált.

Már katonatársai között is kitűnt tiszta életével, egyszerűségével és önzetlen szeretetével, amelyet egyik leghíresebb cselekedete is alátámaszt: Amiens városában egy fagyos téli estén tiszti köpenyének felét egy ruhátlan koldusnak ajándékozta, hogy megóvja őt a hidegtől.

A foglalkozáson ennek a szellemében lámpásokat készítettünk, majd libás fejpántokat, amiket azután felvéve „száz liba egy sorban” énekelve vonultunk be a „római katonák világába”. A katonai fegyelem jegyében meneteltünk, és jobbra-balra fordulásokat is gyakoroltunk – bár sok nevetés kísérte a próbálkozásokat, hiszen a felnőttek is gyakran „belegabalyodtak” az irányokba.

Szent Márton története színpadra állítva

A délután egyik legemlékezetesebb része egy rögtönzött színdarab volt, ahol a gyerekek libás fejpántokkal bújtak a „libaólba” és gágogva idézték fel Szent Márton legendáját. A libák jelképes szerepe Márton életében onnan ered, hogy a monda szerint Márton a libák óljába rejtőzött, hogy elkerülje a püspöki kinevezést, amit szerénységéből fakadóan nem kívánt elvállalni.

A kisebbek színezőkkel és kézműves feladatokkal mélyítették el tudásukat Szent Márton életéről, míg mások kipróbálhatták a spanyol eredetű „La Oca” nevű társasjátékot. Ez a játék a 16. századig nyúlik vissza, és a legenda szerint eredetileg Francesco de’ Medici ajándékként küldte II. Fülöp spanyol királynak. A 63 mezős táblajáték a Santiago de Compostela felé vezető zarándokutat idézi fel, és a játékosoknak kockával dobva kell előre haladniuk a mezőkön, míg végül elérik a célmezőt.

Kahoot! kvíz és tanulás játékosan

A nagyobb gyerekek egy Kahoot!-kvíz segítségével adhattak számot arról, mit tanultak Szent Márton életéről és tetteiről. A kvíz nemcsak a tanulásra és emlékezésre ösztönzött, hanem lehetőséget adott arra is, hogy a gyerekek olyan játékos formában mérjék össze tudásukat, amit imádnak használni.

A foglalkozás végén elmondható, hogy a különböző programoknak köszönhetően mindenki számára maradandó és tanulságos élmény volt a Szent Márton-napi ünnep. A résztvevők nemcsak Márton legendájával és történetével gazdagodtak, hanem közösségi élménnyel, vidámsággal és sok nevetéssel is.