Megemlékezés a március 15-i eseményekről

/ Rontó Martin /
ronto.martin képe
A magyar 1848/49-es események nemcsak az anyaországi, hanem a határon túli magyar diaszpórák számára is fontos üzenetet hordoznak, melyek korszakokon átívelve, ugyan azt a jelentőséget hordozzák magukban. Az idei évben a szabadságharcról és forradalomról az Experience Balkan vendégeivel közösen emlékeztünk meg.
Március 15-i RTRS beszámolóVendégek fogadása magyar népviseletbenKözös megemlékezés március 15-rőlVendégfogadás március 15-én

Az idei évben a Banja Luka-i ,,Magyar Szó” Egyesület anyaországi vendégekkel közösen emlékezett meg a forradalom és szabadságharc eseményeiről és az általuk képviselt üzenetekről. Az eseményekről pedig beszámolt a helyi televízió is (RTRS), megszólítva az egyesület elnök asszonyát Milivojević Irént, Slaven Grbićet és az anyaországi vendégek közül többeket is. A nyelvi akadályok szerencsére nem okoztak problémát, hiszen többen is készséggel segítettek a fordításokban.

Az anyaországi vendégek a Experience Balkan nevezetű egyesülettel jöttek látogatóba Banja Lukába és környékére. Az utazás fő szervezője Huszty Zoltán, aki elmondása szerint már több mint egy évtizede szervez utazásokat, a Balkán-félsziget különböző pontjaira. Az utazás mögött azon nemes elgondolás áll, mely árnyalni szeretné azt a negatív képet, amely a balkáni országokról alakult ki.

A vendégek fogadására az Egyesületnek otthont adó épületben került sor. A balkáni vendégszeretet pedig megmutatkozott a változatos gasztronómiai finomságokban. Rövid köszöntőt mondott az elnök asszony majd pedig Rontó Martin a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa rövid előadást tartott a márciusi eseményekről és azok mondanivalójáról.

A határon túli magyarok számára az 1848/49-es események nem csak a szabadságharcot és a forradalmat jelentik, de a megmaradás és a folyamatos küzdelmek szimbólumai is. Miként lehet újrakezdeni az életet, egy nehéz megpróbáltatást követően, hogyan építsünk közösséget és miként lehet egy cél zászlója alatt egyesíteni különböző népcsoportokat, kultúrákat, nézőpontokat és értékrendeket.

Az eseményt követően az Egyesület tagjai és az anyaországi vendégek megvitatták az élet nagy kérdéseit egymással. Érdeklődéssel hallgatták a helyi magyarok mindennapjairól szóló történeteket, az ideérkezésük okát és az identitás megőrzésére tett erőfeszítéseiket.

Mindezek mellett meglepődve tapasztalták, hogy a helyi szerb közösség, mennyire befogadó és támogató közösségnek mutatkozott. Nem csak akkor, mikor ideérkeztek, hanem azóta is, folyamatosan támogatják nem csak a magyar, de valamennyi kisebbséget is.