A gyertyák Madridban is csonkig égnek – Márai az olvasóklubban

Magyar irodalmi est Madridban Márai Sándor művével

/ Soósné Kustán Katalin Éva /
soosne.kustan.katalin.eva képe
2025. március utolsó keddjén ismét találkozott a madridi magyarok anyanyelvünkön olvasni szerető közönsége a szokásos belvárosi bárunkban.
Olvasóklub MadridMadridban is csonkig égtek a gyertyák a beszélgetés alattOlvasóklub MadridbanTöbb résztvevő aktívan készült

Amikor megérkeztünk, meglepetten vettük észre, hogy a hely zárva van. Nevetve állapítottuk meg, hogy ezen az estén egyikünk sem tud elkésni. Szerencsére alig pár perc várakozás után megjelent Jaime, a bár tulajdonosa, és birtokba vehettük a helyet.

Ez alkalommal egy Spanyolországban is jól ismert magyar író, Márai Sándor egyik leghíresebb művéről, A gyertyák csonkig égnek című regényről beszélgettünk. Az olvasóklub egyik tagja vállalta a beszélgetés vezetését, de mindannyiunknak lehetősége volt aktívan hozzászólni. Egyik résztvevőnk előre elkészített jegyzetekkel érkezett, ami különösen színesítette az eszmecserét.

Érdekes információként merült fel, hogy Márai testvére, Géza von Radványi (eredeti nevén Grosschmid Géza), sikeres filmes pályát futott be. Pályafutását újságíróként kezdte, majd 1941-ben belépett a filmes világba. Célja az 1950-es és 1960-as években egy olyan európai filmipar megteremtése volt, amely képes versenyezni Hollywooddal.

A regény kapcsán számos témát érintettünk: a barátság és szerelem közötti feszültséget, az irigységet, a gőgöt és a szomorúságot. Nem kerülhettük meg Márai emigrációjának kérdését sem, amely személyes vonatkozásban is megérintett bennünket. Másképp viszonyul Márai honvágyának érzéséhez az, aki maga is külföldön él. Egyik hölgy résztvevőnk meghatottan mesélte, hogy milyen mély érzéseket kavart fel benne egy madridi építkezés során érzett aszfaltszag, amely a kelenföldi HÉV állomásra emlékeztette.

Különösen hálás vagyok, hogy ezt az ismert regényt választottuk feldolgozandó témának. Korábban nem olvastam, és sajnos Madridban nem is sikerült beszereznem. Végül egy feldolgozott dráma változatát hallgattam meg a YouTube-on, amely más aspektusból világította meg a történetet. Ez a különbség további gondolatokat ébresztett bennem, és gazdagította az olvasóklub beszélgetését is.

Egy ilyen esemény ismét megerősítette bennünk, hogy az irodalom képes mély érzéseket, emlékeket és gondolatokat ébreszteni, függetlenül attól, hogy hol élünk a világban és azokra hogyan reflektálhatunk a magyarságunkkal.