10 órakor Mentsik Szilvia, az AMAPED elnöke köszöntötte a vendégeket: a Nagyszalontai Arany János Elméleti Líceum diákjait és kísérőjüket – Patócs Júliát, aki a Magyar Állam Petőfi Sándor Programjának ösztöndíjasa, egyben a Nagyszalontai Arany János Művelődési Egyesület vezetője; a lévai Juhász Gyula Alapiskola diákjait és kísérőjüket, Lőrincz Katalint, az iskola igazgatóhelyettesét; az Audi Hungária Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium diákjait és kísérőiket Dombi Lívia vezetésével; a Szlovákiai Peredről érkezett versenyzőket és a tanárnőjüket, Varga Zsuzsannát, valamint az ausztriai magyarokat, és az AMAPED diákjait, pedagógusait.
Ezt követően ifj. dr. Bertényi Iván, a Bécsi Magyar Történeti Intézet igazgatója megnyitotta az ünnepi szavalóversenyt, majd a Csepregi Vegyeskar Egyesület kórusa Kancsó Zoltánné Ibolya vezetésével a jelenlévőkkel együtt elénekelte az Örökségünk dalt.
Délelőtt az óvodások és kisiskolások megmérettetése zajlott a Díszteremben és a Balaton teremben, mindkét helyen teltházzal. Hallhattuk többek között Arany János: A tudós macskája című művét Szöllősi Dóra előadásban, valamint az Itthon című verset Hámos Előd tolmácsolásában.
A zsűri tagjai voltak: dr. Szoták Szilvia a Magyar Nyelvstratégiai Intézet Nyelvtudományi és Nemzetközi Kapcsolatok Főosztályának főtanácsadója, Hegedűs Ildikó, a Győri Nemzeti Színház színész-rendezője, dr. univ., Ph.D., Szaffkó Péter Debreceni Nyári Egyetem ügyvezető igazgatója, valamint Kakuk János, a Kisalföld Kultúrájáért Egyesület elnöke.
Míg a szavalók színpadra léptek, a kisebbek sem unatkoztak. A délelőtt nekik szervezett foglalkoztató keretében kifestőzhettek, játszhattak kedvük szerint. Emellett a rendezvény ideje alatt könyvvásár is zajlott.
Egy órától a Kuttyomfitty Társulat: Egyszer egy királyfi című remek előadását nézhettük meg, amely méltán aratott zajos sikert a jelenlévők körében. Ez a társulat 2011 óta létezik. Előadásaik, melyekben a táncot néprajzi, zenei és irodalmi elemekkel ötvözik, elsősorban a gyermekeknek szólnak. „Az egyszer egy királyfi című vígballada feldolgozást elsősorban óvodásoknak és kisiskolásoknak ajánljuk. A darabból megtudhatják, hogyan marad hoppon a gőgös, gazdag bíró leánya és hogyan nyeri el a királyfi szeretetét a szegény, kosárkötő lánya. A műsorban sárközi és mezőföldi táncok láthatók. A műsor végén lakodalmi mulatságba visszük a kis nézőket. Szereplők: Dobsa Fodor Mónika (tánc, ének, szöveg), Dobsa Tamás (tánc, ének, szöveg).” (forrás: http://www.kuttyomfitty.sk/egyszer-egy-kiralyfi ).
Az előadást a délelőtti szavalók eredményeinek kihirdetése követte, a résztvevők emléklapot és könyvet, a díjazottak oklevelet és tárgyjutalmat kaptak. A részletek megtekinthetők itt.
A Csepregi Csicsergők gyerekkórus énekszóval indította a délutáni fordulókat. Kettő órától az 5-12 osztályos, valamint a felnőtt korcsoport szavalóit hallgathattuk meg. Elhangzott többek között a Fülemile című vers Grossmann Péter, majd Takó Dorottya versenyző előadásában, valamint a Walesi bárdok Sági Alexandra tolmácsolásában (videó). A Csepregi Vegyeskar Egyesület műsora zárta a délutáni fordulókat.
Négy órától ismét a Kuttyomfitty társulat szórakoztatta a jelenlévőket, Kukorica Jancsi, a Vitéz! című előadásával. „A műsorban Petőfi Sándor: János vitéz című elbeszélő költeményét dolgozza fel a Kuttyomfitty Társulat humorral és tánccal bőven fűszerezve. A varázslatos történeten keresztül a nagyérdemű, olyan érdekességeket láthat, mint török hastáncot, barokk menüettet. Az előadás alatt több néző is be van vonva a történetbe. (Forrás: http://www.kuttyomfitty.sk/kukorica-jancsi-vitez ).
Öt órakor a délutáni versenyzők eredményeinek kihirdetésére került sor. A szavalóverseny fődíját, amely egy öt napos tematikus nyári tábor Magyarországon, Szaffkó Péter, a Debreceni Nyári Egyetem ügyvezető igazgatója, a zsűri tagja ajánlotta fel, aki emellett két nagy doboz Balaton-szeletet is szétosztott a versenyzők között. A fődíjat az 5–8 osztályos magyar, mint anyanyelv kategória első helyezettje, Gregosits Rebeka nyerte. A rendezvény végén Mentsik Szilvia megköszönte a zsűri, a pedagógusok, a szülők és a versenyzők munkáját, és elmondta, hogy jövőre is szeretettel várnak mindenkit a megmérettetésre. A szavalóversenyt támogatta a bécsi Collegium Hungaricum, a Csimota Gyerekkönyvkiadó és a Mathias Szamos Konfiserie.