A könyvtárban 15 ezer kötet található, melyek több mint 80%-a magyar nyelvű. A német nyelvű kötetek magyar szerzők műveinek fordításai. Az állomány több mint fele szépirodalom, tehát prózai művek, verseskötetek a klasszikusoktól a modern irodalomig. A szakirodalomból kiemelhetők a történelmi témájú könyvek, ugyanis ez az intézmény gyűjtőkörének része is egyben. A könyvek mellett CD-t, DVD-t, e-könyvet és hangos könyvet is megtalál és kölcsönözhet a könyvtárlátogató közönség.
Az idei évben eddig 150 olvasó kölcsönzött már a könyvtárból, ami a tapasztalatok alapján az év végéig megduplázódik. Vannak olvasók, akik havonta látogatják az intézményt, de van, aki hetente visz haza újabb olvasnivalót. Ők többnyire azok a szülők, vagy nagyszülők, akik a gyerekeket hozzák el az épületben működő Bécsi Magyar Iskolaegyesület iskolai és óvodai óráira.
Józsa Márta elmondta, hogy könyvtári foglalkozásokat is szervez, melyekre a nyelviskolából a honismereti szakkörös diákokat fogadja. A gyerekeknek így lehetőségük nyílik arra, hogy megszokják a könyvtári légkört, közelről lássák a magyar irodalmat és megtanulják, hogyan keressék a könyveket a katalógusban, vagy a polcokon.
A könyvállomány bővítése részben a rendelkezésükre álló beszerzési keretből történik, de többnyire felajánlásokból, ajándékkönyvekből áll. Hagyatékokat is vesznek át, amelyeket átnéznek és kiválogatják a könyvtár részére a hasznos könyveket. Egy másik forrás, a magyarországi könyvtári hálózat, ahonnan úgynevezett Márai-program keretében könyveket kapnak, évente 50-60 kötetet. A könyvek mellett mintegy negyvenféle újság is érkezik Magyarországról.
A könyvtárba való jelentkezés hagyományos módon történik és ingyenes. A Collegium Hungaricum internetes felületén megtudhatják a feltételeket, lehetőségeket, illetve ugyanitt e-mailen is érdeklődhetnek a leendő olvasók. Működik egy online katalógus is, amelyben már tízezer kötetet dolgoztak fel.
A könyvtár azóta működik, amióta a Collegium Hungaricum létezik. A kezdetekkor, 1924-ben történelmi könyvtárként funkcionált a Trautson-palotában, ahol az egyetemistáknak és ösztöndíjasoknak állt a rendelkezésére. Majd 1963-ban költözött a jelenlegi épületbe, ahol azóta már bárki számára elérhető. Az átköltözés óta folyamatosan működik, leszámítva egy kisebb szünetet 1998-ban, amikor a Collegium Hungaricumot renoválták.
A könyvtáros örömmel tájékoztatott arról is, hogy a tagság egy része klubszerűen is találkozik, ahol felolvasó vagy egyéb irodalmi esteket szerveznek.
A könyvtár központi helyen helyezkedik el, jól megközelíthető az olvasók számára. Hétfőtől csütörtökig 14 és 18 óra között, míg pénteken 10 és 14 óra között várják a látogatókat. A nyitvatartási idő rugalmasan alkalmazkodik azonban a Collegium Hungaricum rendezvényeihez. Ezeken a napokon az olvasóknak lehetőséget biztosítanak, hogy a programok megkezdése előtt a könyvtárban várakozzanak, ahol ilyenkor a hetilapok, folyóiratok olvasása a legjellemzőbb elfoglaltság.