„Szeretnék részese lenni egy, az általam megtapasztalttól eltérő, külhoni magyar közösség életének”
Adán, egy Tisza menti kisvárosban nőttem fel a Délvidéken. A Zentai Gimnáziumban érettségiztem, majd az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar Nyelv és Irodalom szakán szereztem magyartanári diplomát. Jelenleg Budapesten élek, és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájában vagyok doktorjelölt.
Határon túli magyarként megtapasztalhattam a kisebbségi lét minden elemét és hozadékát, és ismeretes számomra, hogy a különböző társadalompolitikai eseményeknek milyen tudati, erkölcsi, demográfiai, kulturális és gazdasági hatásai vannak. Mindemellett azzal is tisztában vagyok, hogy a vertikális közösségi szerveződés milyen fontos szerepet játszik az egyén önképének kialakulásában, alakításában. Saját tapasztalataimból merítve egyértelműen kimondhatom, hogy a körülmények szorosan hozzátartoznak a mindennapok megéléséhez, és nagymértékben befolyásolják a magyar nemzetrész közösségi tudatát, mentalitását. Pedagógusként és fiatal kutatóként fontosnak tartom, hogy a külhoni magyarság - az anyaországban élőkhöz hasonlóan - magáénak tudhassa nemzeti hagyományainkat. Szülővárosomban, az 1990-es évben komoly erre irányuló tevékenység bontakozott ki, mely a mai napig érezteti hatását. A különféle kulturális egyesületeknek és rendezvényeknek köszönhetően a magyarságtudat megerősödött, és az összetartozás érzése sokkal kimutathatóbbá vált.
Doktori tanulmányaim során a délvidéki magyarság identitásának alakulását kutatom, és arra a kérdésre keresem a választ, hogy milyen látásmód és szellemiség jellemzi az ott élőket, illetve hogy összefogja-e még valamilyen lelkület a délvidéki magyarságot, és ha igen, akkor mik ennek a jellemzői. Ugyanakkor merőben mást jelent a mentalitás vizsgálata ilyen miliőben, mint azokban a nyugati országokban, amelyekben úgyszólván folyamatos és zavartalan volt a társadalmi fejlődés, és a szellemi életet nem terheli az értelmi magatartásformák csődje, és a társadalmi lét peremére szorultság. Ezért is szeretnék részese lenni egy, az általam megtapasztalttól eltérő, külhoni magyar közösség életének, hogy ne csak az elméletek, hanem a tapasztalatok segítségével is ki tudjam mutatni e kettősséget, és tudásommal hozzájáruljak a magyar öntudat erősítését célzó munkához.