Februárban a “MI” szó került középpontba az Okuláré Projekten
Ez különleges lehetőség, hiszen a spanyol vendéglátóhelyek általában nem a csendességükről híresek, mivel a helyi éttermi kultúrához hozzátartozik a hangos társalgás.
Mi a szeretet, és miben keressük, ha sehol sem találjuk? Mennyire valószínű, hogy egy írógépen véletlenszerűen lenyomva a billentyűket újra megszülessen Shakespeare összes műve? Kell-e plusz csomagért fizetnie annak, aki nehéz szívvel utazik? Ezekhez hasonló kérdések kerültek előtérbe az Okuláré Projekt legutóbbi felolvasószínházi estjén, amelynek középpontjában a MI kérdőszó, névmás és rövidítés állt.
Az esemény során három, egyenként negyedórás egyfelvonásos szöveg hangzott el dramatizált felolvasás formájában. Az előadásokat közönségszavazás követte, majd a nézők, a szerzők, az előadók és a szervezők közösen dolgozták fel a szövegeket egy interaktív beszélgetés keretében.
A februári esemény egyik legérdekesebb pillanata a Mimi című darab felolvasása volt. Véletlenül két olyan résztvevő olvasta fel a szöveget, akik megfeleltek a szerző által kért korkülönbségi kritériumnak – egy anya és egy fiatal hölgy. Ez különleges hitelességet adott az előadásnak, és lehetőséget teremtett arra, hogy a közönség mélyebben kapcsolódjon a történethez. A darab generációs különbségeket vizsgált, és több résztvevő is megosztotta saját tapasztalatait a témával kapcsolatban.
A történet egyik legerősebb pillanata az urna hordozásának motívuma volt egy repülőgépen – ez az elem különösen nagy hatást gyakorolt a közönségre, mivel több néző személyesen is kapcsolódni tudott a témához, saját élményeik révén.
A legfiatalabb néző például az est során tudta meg, mit jelent az IFA szó, amely számára addig ismeretlen volt.
A szavazás eredményeként a Mimi című darab nyerte el a közönség tetszését, de a többi mű is komoly elismerést kapott. A Szórt kövesen című alkotást sokan eredetisége miatt emelték ki, míg mások a Mimi-t tematikailag „lerágott csontként” kezelték, utalva egy nemrég látott magyar filmre.
Az est különösen emlékezetes maradt a résztvevők számára, akik másnap is lelkes visszajelzéseket küldtek. Az Okuláré Projekt ismét bebizonyította, hogy a felolvasószínház nem csupán egy előadás, hanem egy közösségi élmény is, ahol minden generáció és vélemény találkozhat.
A bár tulajdonosa azonban szomorúan osztotta meg a hírt, hogy a COVID-járvány miatt jelentősen visszaesett a forgalmuk, és várhatóan nyártól be kell zárniuk, új lehetőségek után kell nézniük. A magyar közösség tagjai sajnálattal vették tudomásul a hírt, hiszen megszerették ezt a kis helyet, amely sajátos színpadával és hangulatával tökéletes helyszíne volt az irodalmi esteknek.