Hágában járt a versvándor
A Vasútállomás című előadás egy árvaságból és mélyszegénységből kitörni vágyó fiatalember küzdelmes életét eleveníti meg. Az elmúlt tizenöt évben kilenc országban több tízezer emberhez jutott el, erőt adva a mindennapok kihívásaihoz.
A költő istenkeresése, Istenbe vetett hite, valamint egyik legérvényesebb mondata – „Az Isten itt állt a hátam mögött, és én megkerültem érte a világot” – felveti annak lehetőségét, hogy 1937. december 3-án Balatonszárszón valójában baleset történt. A darab ezt a kérdést is körüljárja.
A Vasútállomás egy szeretetre vágyó és szeretni tudó fiatalember története, aki tanulással, szorgalommal, kitartó munkával és hittel a szívében akarta megváltoztatni az életét. Versei tanításként szolgálnak minden korosztály számára.
– A történet címe azért Vasútállomás, mert én magam is sokat utazom tömegközlekedéssel, és József Attilához is ezer szállal kötődik a vasút – fogalmazott Tóth Péter Lóránt. – A ferencvárosi pályaudvaron nőtt fel, ott lopott szenet, hogy segítsen nélkülöző családjának, ott ugrált egyik vagonról a másikra, és végül a balatonszárszói vasútállomáson tűnt el az örökkévalóság ködében.
A műsor József Attila gyermek- és ifjúkorába kalauzol el minket, hiszen a gyermekkor ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy a felnőtt ember önmagát megismerje és megértse. Így József Attilán keresztül egy kicsit önmagunkhoz is elutazhatunk.
Tóth Péter Lóránt, egykori testnevelés- és történelemszakos tanár, immár egy évtizede járja előadásaival a Kárpát-medence és a diaszpóra magyarlakta területeit. Innovatív módon, a hallgatóság érzelmi intelligenciáját erősítve hozza közelebb a múltat a jelenhez. A versvándorként ismert előadót 2024-ben a magyar kultúra népszerűsítéséért Magyar Ezüst Érdemkereszttel tüntették ki, november végén pedig szülőhelyén, Bács-Kiskun vármegyében Prima-díjjal ismerték el munkásságát.
– Nem turistaként vagy kirándulóként járom a Kárpát-medencét, hanem az a célom, hogy adjak valamit. Mert minden magyar gyermek tudja, hogy október 6. az aradi vértanúk emléknapja – de vajon meg tudják mutatni Aradot a térképen? 1456: nándorfehérvári győzelem – de hol küzdöttek ezek a hősök?
El akartam menni, hogy megtanuljam a választ, megérintsem a valóságot. Hogy lássam, ahol Hunyadi az életét adta a magyar szabadságért, és eljussak Kassára, hogy megálljak egy pillanatra a Szent Erzsébet-dómban II. Rákóczi Ferenc sírjánál.
A programot az 1951-ben alapított Hollandiai Mikes Kelemen Kör rendezte, amely tavaly is mintegy fél tucat eseményt szervezett különböző helyszíneken, számos meghívott vendéggel. A vendégeket a Mikes Kör elnöke, Deuten-Makkai Réka köszöntötte. A szünetben szeretetvendégséget tartottak, amelyet közös versolvasás követett – minden résztvevő megoszthatta a többiekkel kedvenc magyar versét.