A HUM és az EUFOR közös ünnepi hagyománya Szarajevóban
Advent varázslatos időszaka újra és újra bebizonyítja, hogy a közösség ereje csodákra képes. A HUM Magyar Polgárok Egyesülete nevében idén már hatodik alkalommal adhattunk át egy mézeskalácsokkal teli dobozt a Szarajevó melletti Butmirban állomásozó magyar katonáknak. Bár elsőre mindez talán nem tűnik rendkívülinek, a mögötte húzódó történet mélysége és fejlődése mégis meghatóvá és különlegessé teszi ezt a gesztust.
Az egész 2019-ben kezdődött, amikor egy rendhagyó magyar órán diákjaimmal a konyhámban mézeskalácsot sütöttünk. Miközben a tészta illata betöltötte a teret, a karácsonyi hagyományokról és a magyar konyha titkairól beszélgettünk. Az első doboz, amelyet ezekből a süteményekből összeállítottunk, hatalmas örömet okozott a magyar katonáknak, akik szeretteiktől távol töltötték az ünnepeket. Ez az élmény ösztönzött arra, hogy hagyományt teremtsünk belőle.
2020-ban, a világjárvány idején sem hagytuk, hogy megszakadjon ez a kedves kezdeményezés. Bár az ösztöndíjas programok szüneteltek, édesanyámmal együtt otthon (Szabadkán, Vajdaság) sütöttük meg a második adag mézeskalácsot. Az ünnepi csomagot 400 kilométeres utazás után, Muratović Irma elnökasszonnyal kézbesítettük a katonáknak.
2021-ben a harmadik, majd 2022-ben a negyedik doboz elkészítése már közösségi eseménnyé vált. A Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasaként a HUM Magyar Házban szerveztük meg a sütést, ahol gyerekek, felnőttek és az egyesület tagjai közösen díszítették és csomagolták a mézeskalácsokat. Az összefogás és a közös munka meghitt légkört teremtett, amelyben mindenki hozzájárulhatott az ajándék megszületéséhez.
Az elmúlt két évben pedig a projekt teljes közösségi vállalássá nőtte ki magát. A magyar nagykövetség munkatársai és az EUFOR magyar katonái is részt vettek a sütésben, ami nemcsak a dobozok számát, hanem a történet szimbolikus értékét is gazdagította. Az egyéni kezdeményezésből valódi közösségi összefogás lett, amelyben mindenki megtalálta a maga szerepét. A szeretet valóban csodákra képes!
Ez a mézeskalácsokkal teli doboz nem csupán édesség: a benne rejlő aprósütemények a magyar összetartozás, hála és megbecsülés jelképei. Hálás vagyok, hogy részese lehetek ennek a különleges hagyománynak, amely évről évre erősíti a kötelékeket és a közösségi szellemet – hiszen az ünnep igazi csodája a megosztott öröm és az összefogás ereje.
Látogatásunkkor dr. Sticz László vezérőrnagy, az EUFOR Althea misszió parancsnoka köszöntötte a közönséget, ezt követően pedig megtartottam előadásomat. Az EUFOR Althea misszió 2004. december 2-a óta jelen van Bosznia-Hercegovinában, és elkötelezetten dolgozik a béke és stabilitás fenntartásáért. Az itt élő magyar közösség számára az EUFOR munkája nemcsak biztonságot nyújt, hanem a remény szimbóluma is, hogy egy békésebb és biztonságosabb jövőt építhetünk együtt.
Prezentációm célja az volt, hogy bemutassam az elmúlt két évtized közös programjainak néhány kiemelkedő pillanatát, valamint érzékeltessem az EUFOR és a HUM közötti együttműködés eredményességét. Egy rövid történelmi áttekintéssel ismertettem Szarajevó múltját és az itt élő magyar közösség szerepét is. Az előadásom üzenete egyértelmű: minden találkozás egy lépés a szorosabb együttműködés és közösségépítés felé a jövőben is.
Muratović Irma, az egyesület elnökasszonya köszönőlevelet adott át, mi pedig EUFOR-os ajándékokat kaptunk. Kiosztottuk a mézeskalácsokat, és ünnepi jókívánságokkal zártuk a műsort.
Karácsonykor mindenki lelkében legyen hit, remény és sok-sok szeretet, a 2025-ös esztendő pedig hozzon mindannyiunknak békességet, erőt és egészséget!
A fotókat készítette: Dévényi Veronika