Húsvéti locsolás Clevelandben

Itt sem hagyják a lányokat elhervadni

/ Vágvölgyi Zsófia /
vagvolgyi.zsofia képe
Április 21-én, hétfő este húsvéti locsolkodást és locsolóbált rendeztek a clevelandi Cserkészházban a nagycserkészeknek. A fiúk locsolóverssel, a lányok pedig hímes tojással készültek. Azt, hogy az adott lányt kölnivel, orgonaággal vagy kisvödörrel locsolták meg, azt a véletlen döntötte el.
Hímes tojásHúsvéti locsolásLocsolóbál

A húsvét nem csupán a hímes tojásokról, a locsolóversről, a főtt sonkáról, a szagos parfümökről és a külföldi turistákkal tömött hollókői utcákról szól. Annál sokkal több is lehet, ha teszünk érte és életben tartjuk régi hagyományainkat! De egészen pontosan mit is ünneplünk ilyenkor?

Húsvét vasárnap Jézus feltámadásának napja, mely a katolikusok legnagyobb vallási ünnepe, melyet 40 napos önmegtartóztatási időszak, úgynevezett nagyböjt előz meg, amely hamvazószerdától húsvét vasárnapig tart. Ez idő alatt az emberek nem ittak alkoholt, korlátozott mennyiségben fogyasztottak hús és nem lehetett táncolni, mulatni, kivétel volt ez alól az énekszóra járt karikázó.

A paraszti társadalomban tartott szabályok mára igen-igen átalakultak. Már csak abból a szempontból is, hogy a néptáncpróbák nem maradhatnak el több, mint egy hónapig. Napjainkban sokkal inkább tekintik a húsvét előtti időszakot a megtisztulás, megújulás idejének a tavaszi nagytakarítástól kezdve, a napokig tartó léböjtkúrán át, a ruhásszekrényünk átválogatásáig.

A fizikai rendrakás mellett érdemes a lelkünkben és a szívünkben is rendet rakni, sokszor nagyobb szükség van rá, mint a blúzaink szín szerint történő sorba rendezésére.

Ettől függetlenül a hagyomány, az hagyomány marad, amit igenis őriznünk kell. Annak ellenére, hogy húsvét hétfő, legnagyobb döbbenetemre, az Amerikai Egyesült Államokban nem munkaszüneti nap, az esti órákban húsvéti locsolást és locsolóbált rendeztünk a clevelandi nagy cserkészeknek a Cserkészházban.

Voltak párválasztó játékok kicsiknek és nagyoknak, táncház és finom sütemények. A fiúk locsolóverssel, a lányok pedig közösen készített hímes tojással készültek. Külön figyelmet érdemeltek a több soros, saját, rímbe szedett költemények és a szebbnél szebb, különböző technikákkal díszített törékeny ajándékok.

Fél 7-re lelkes kis csapat verődött össze a hideg szél miatt bent a nagyteremben, szépen kiöltözve várták az eseményeket. A rutinosabb regösöknek ott lapult a váltás ruha és cipő a táskájuk mélyén, ha más nem a biztonság kedvéért. Mondanom sem kell, én is készültem, még hajszárítóval is, sose lehet tudni alapon.

A mondás is úgy tartja, az élethez szükségünk van szerencsére. Azt, hogy az adott lányt kölnivel, orgonaággal vagy kis vödörrel locsolták meg, a véletlen döntötte el. A fiúk dobókockával dobtak, és reménykedtek. Ha egyest, hármast vagy ötöst mutatott a kocka, akkor vízbe mártott orgonaággal fröcskölték le a kisasszonyokat, ha a kettes vagy négyes oldalával felfelé állt meg, akkor a kölnisüvegről került le a kupak, ha pedig hatost dobott a locsoló, akkor már lendült is a vízzel teli vödör. 3-szor sikerült hatost dobni a fiúknak!

Hogy ki kit locsol meg, szintén játékos módon a véletlenre bíztuk. Különböző népviseletes párokat ábrázoló memóriakártyák közül a lányok kihúzták a fiú viseletes lapokat, a legények pedig a női viseletes kártyákat, és az összetartozó lapok alapján történt a választás.

Hogy őszinte legyek, ha már lúd, legyen kövér alapon, én a vödörnek is örültem volna, de végül orgonaággal fröcsköltek le, amelyet ezúton is hálásan köszönök. A Nógrád Táncegyüttes táncosaként számomra természetes volt, hogy húsvétkor vödörrel locsolnak meg, méghozzá nem is eggyel. Évről évre a hollókői templom előtt gondoskodtak róla a fiúk, hogy ne hervadjak el a turisták, fotósok és videósok legnagyobb örömére. És igen, az aznap esti híradóban sokszor feltűntünk a húsvéti riportokban.

A húsvéti hagyomány szerint azért öntötték meg a fiatal lányokat vízzel, hogy ne hervadjanak el és szépek, üdék, frissek maradjanak. Természetesen volt benne némi furfangos szerelmi szál, hiszen az sem volt mindegy, hogy ki kit locsolt és ki kinek adott piros tojást.

Mindennek megvolt a maga jelentése, amiről előszeretettel beszéltek a falu lakói még napokkal később. A helyi pletykákat csak megerősítették, vagy éppen összezavarták a május elsejei májusfaállítás részletei. És ki mondta, hogy ez eltűnt volna a clevelandi magyar faluban? Boldogan néztem az önfeledten nevető, táncoló gyerekeket, és örömmel töltött el, hogy a részese lehettem.

Csodálatosnak tartom, hogy Ohioban így őrzik a régi szokásokat, többek között a húsvéti hagyományokat is. A gyerekek pedig alig várják, hogy évről-évre együtt ünnepelhessenek húsvét hétfő este.