Az első látogatás Magyarországra negyedik generációs magyar leszármazottként

Élmények a Rákóczi Programban

/ Hammer Angéla /
hammer.agela képe
A Rákóczi Program egyedülálló lehetőséget kínál a diaszpórában élő magyar származású fiatalok számára, hogy mélyebben kapcsolódjanak gyökereikhez. Most egy, a programban részt vett fiatal számol be az élményeiről.
Rákóczi ProgramRákóczi ProgramRákóczi ProgramRákóczi Program

A Rákóczi Program különleges lehetőséget biztosít a magyar diaszpórában élő fiataloknak, hogy újra kapcsolatba léphessenek származásuk kulturális gyökereivel.

Az egyetemistáknak szóló, 2024 augusztusában tartott programon több tucat, 18-25 év közötti fiatal vehetett részt, akik a magyar nyelvet, kultúrát és hagyományokat kívánták megismerni.

A program első napjai Budapest felfedezésével teltek, majd a résztvevők a festői Sátoraljaújhelyre utaztak, hogy további tevékenységekben vegyenek részt, és megismerkedjenek a magyar vidéki élettel.

„A Rákóczi Program keretében való részvétel motivációja számomra a magyar gyökereimhez való kötődés erősítése volt” – mondja Joana Zacko Schmidt, a program egyik résztvevője. „Ez a program lehetőséget kínált arra, hogy mélyebben megismerhessem a magyar nyelvet, a hagyományokat és a történelmet, valamint találkozzak más fiatalokkal, akik hasonló háttérrel rendelkeznek.”

A program egyik fénypontját egy különleges parlamenti látogatás jelentette Budapesten, ahol a fiatalok betekintést nyerhettek az épület pompás történelmi belső tereibe.

Budapest után a csoport Sátoraljaújhelyre utazott, ahol a fiatalok változatos programok keretében ismerhették meg a magyar kultúrát.

Néptánc- és zenei előadások, sportprogramok, valamint a hagyományos magyar konyhaművészet titkai is bemutatásra kerültek.

Főzés a közösségért és az élményekért

Joana számára a „főzőestek” voltak a program legemlékezetesebb eseményei. „Mivel szeretek főzni, a program kedvenc része számomra egyértelműen a közös főzés volt.

Ilyenkor az egész csoport összegyűlt, és lehetőségünk nyílt segíteni a séfeknek hagyományos magyar ételek, például lángos, pörkölt és gulyás elkészítésében” – meséli.

A főzés közben a séfek, köztük a díjnyertes Prohászka Béla, az ételek kulturális jelentőségéről és eredetéről is meséltek, ami sokak számára új ismeretekkel szolgált. „Külön öröm volt segíteni Prohászkának a lángos sütésében – felejthetetlen élmény volt a barátokkal együtt készíteni ezeket az ízletes ételeket.”

Hagyományos magyar sportok kipróbálása

A program során a résztvevők különleges magyar sportokat is kipróbálhattak, amelyeket a legtöbben először ismerhettek meg.

Joana szerint „nagyon érdekes volt megtanulni az íjászatot, kipróbálni az evezést és megismerkedni a hagyományos magyar ostorhasználattal.” Ezek az élmények nemcsak szórakoztatóak voltak, hanem lehetőséget adtak arra, hogy a résztvevők betekintést nyerjenek a magyar népi hagyományok egy másik, kevésbé ismert oldalába.

„Az egész program során olyan élményekben volt részem, amelyek nemcsak szórakoztatóak, hanem maradandóak is.

Örökre a szívemben őrzöm őket, és ezek az élmények mélyítették a kötődésemet az örökségemhez és a közösségemhez.”

A Rákóczi Program egyre több fiatalt vonz, akik így lehetőséget kapnak arra, hogy újra kapcsolatba lépjenek gyökereikkel, és mélyebb betekintést nyerjenek a magyar kultúrába.

Joana és társai számára ezek az emlékek és barátságok életre szóló kötődéseket jelentenek magyar örökségükhöz.