Tavaszi Kincses tábor

Iskolaszüneti tábor Sydney-ben, Mátyás király és kora nyomában

/ Németh Virág /
nemeth.virag2024 képe
Idén második alkalommal került megrendezésre a Kincses tábor, így a tavaszi szünetben (Déli félteke) az iskola tanulói és a tágabb közösség fiataljai ismét részesei lehettek a Magyar Iskola Sydney szeretett programjának.
PlakátMontázs 1.Montázs 2.Csoportkép

Ez a tábor – mint ahogyan azt már az őszi szüneti Kincses tábor kapcsán is említettem – szinte hagyománynak számít a Sydney-ben élő magyar családok körében. Évekkel ezelőtt, a Sydney Magyar Református Egyház kezdeményezésére alakult meg, majd pár év elteltével a Magyar Iskola Sydney is csatlakozott a tábor szervezéséhez. Az évente egyszer, illetve kivételes esetekben, mint most is, kétszer megrendezett program napközis táborként működik, általában három napon át, egy nagy átfogó témára épülve. A 2024. október 8-10. között megrendezett tábor kiemelten Mátyás királyról, a reneszánsz korszak történelméről és művészetéről, valamint a lovagi kultúráról szólt.

A tábor, hasonlóan az áprilisihoz, színes, ötletes programokkal és számos kézműves foglalkozással teli volt. Az ismerkedő népi játékok után a körülbelül 500 évvel ezelőtti magyarországi királyi udvarba csöppentünk bele, s pillanatok alatt Mátyás király korában találtuk magunkat. Várat építettünk kartonból, virágokat készítettünk az udvarba, és megismerkedtünk az igazságos király történeteivel, melyek közül Az igazmondó juhász meséjét elő is adtuk. Másnap a legendák helyét a történelem és a művészetek vették át. A reneszánsz korszak zenei stílusától kezdve megtanultuk az ablakfestést, a kalligrafikus írást és a pecsételés csínját-bínját. Egy finom ebéd után pedig már indultak is a lovagi játékok. Míg ez előbbi inkább a fiúknak kedvezett, addig az utolsó napon a lányok örülhettek jobban, ugyanis a királyi udvar öltözködéséről és berendezéséről igen sokat tanulhattak. Persze itt még korántsem volt vége a napnak, hiszen, a múltkori táborhoz hasonlóan, a vidám hangulatú népi játékok, a táncház és a közös sütés-főzés itt sem maradtak el. Zárásként befejeztük a tábori zászlót, illetve kardot és pajzsot készítettünk, amelyeket a sok másik kézműves alkotás – lovacska, vasalható gyöngy, öltöztető baba, fakanálbábú, stb. – és a jobbnál-jobb élmények mellett, emlékbe vihettek a gyerekek.

A három nap alatt a Magyar Iskola Sydney tanárai, a református közösség segítő tagjai, valamint a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasai is részt vettek a program lebonyolításában. Köszönet mindenkinek a prezentációk, kézműves foglalkozások, táncház, szabadtéri játékok, mesék, zenés előadások és természetesen a finom falatok elkészítéséért, és ezekért a felejthetetlen napokért.

Végezetül pedig Gárdonyi Géza egyik idézetével szeretném összefoglalni, hogy nevéhez hűen mi kincseket is rejt ez a tábor:

„Az-e a gazdag, akinek indiai selyemruhája van, és bosszankodik benne? Vagy az, akin foltos szoknya van, és boldogan danolgatva dolgozgat? (...) Miben van a gazdagság? Az erszényben, vagy a szívben? Ha az erszényben volna, akkor az emberiség nyelve nem pénznek nevezné, hanem boldogságnak. Nem azt mondanátok: tízkoronás, százkoronás, hanem tíz boldogság, száz boldogság, ezer boldogság. De nem mondjátok így. Mert a boldogság nem az erszényben vagyon, hanem a szívben. Szívet pedig egyformán osztott a Mi Atyánk minden embernek.”