Történelem és Identitás: „Carta Rouge” a múlt feldolgozásáról
A vetítést a madridi Magyar Nagykövetség szervezte, és lehetőséget biztosított a nézők számára, hogy beszélgethessenek a rendezővel Gerebics Sándorral és a film egyik szereplőjével, Tábori Ivánnal, aki nemcsak az 1980-as és ’90-es évek ikonikus magyar férfimanökenje, de most egy olyan történet részese is, amely nemzetünk identitását és emlékezetét szólítja meg.
A közönség érdeklődése a vetítés utáni rengeteg kérdésből azt mutatta, hogy a „Carta Rouge” messze túlmutat egy történelmi film egyszerű keretein; a nézők mély, komoly kérdéseket tettek fel, igyekezve megérteni a film üzenetét és annak politikai jelentőségét. A film alkotói olyan témát választottak, amely még ma is érzékeny: a trianoni döntést, a magyar érdekekért való küzdelmet, és azokat a történelmi alakokat, mint gróf Apponyi Albert és gróf Teleki Pál, akik mindent megtettek azért, hogy Magyarország egysége fennmaradjon.
A film Teleki Pál híres Carte Rouge-térképének történetére épül, amely az 1920-as párizsi tárgyalások során a magyar küldöttség egyik kulcsfontosságú érve volt. A térkép a Kárpát-medence etnikai összetételét mutatta, és Teleki gróf igyekezett annak részleteivel meggyőzni a győztes hatalmakat Magyarország igazságosabb újrafelosztásának szükségességéről.
Apponyi gróf, pedig szónoki képességeivel és a magyar érdekek melletti kiállásával próbálta elérni, hogy hazánkat ne fosszák meg területeitől és nemzeti egységétől. Mindezek ellenére, erőfeszítéseik hiábavalónak bizonyultak, a történelem más utat választott.
Gerebics Sándor a vetítés utáni beszélgetés során kifejtette, hogy a film célja nem a történelmi igazságtétel vagy melodrámai hatások keltése, hanem a múlt reális ábrázolása. „A történelem nem a legjobb dramaturg, de a legjobb rendező”- fogalmazott. Tábori szerint a „Carta Rouge” abban segít, hogy a társadalom feldolgozza múltbeli traumáit, hasonlóan ahhoz, ahogy a balladák örökítik meg a kollektív emlékezetet.
A „Carta Rouge” bemutatása már korábban, 2023-ban is nagy sikert aratott Magyarországon, ahol több hónapig szerepelt a mozik műsorán – ami manapság ritkaságnak számít. A film road show-ja Erdélyben, Felvidéken is járt, és az Egyesült Államokban is folytatódik, és célja, hogy minél szélesebb közönséget elérjen. Az alkotók szándékában áll, hogy a diaszpóra közösségei is hozzáférjenek a filmhez, amely a magyar identitást és történelmet ilyen mélyreható módon mutatja be.
A „Carta Rouge” nemcsak a múltat idézi fel, hanem jelenkori üzenetet is hordoz, különösen az Európai Unióban zajló folyamatok fényében. Bár a film készítése nem függött össze Magyarország EU-elnökségével, a rendező reméli, hogy a film politikusokhoz is eljut, hogy a nemzetek közötti megértést és a történelem ismeretét is elősegítse.