A Szent Száva Kulturális és Művelődési Egyesület (KME) tánccsoportja és a Banja Luka-i "Magyar Szó" Egyesület közösen vett részt a Határtalanul program keretében egy háromnapos kiránduláson Veszprémben. A kirándulás első napján látogatást tettünk a Farkasházi Fischer Mór által alapított Herendi Porcelánmanufaktúrában.
Az ott tartózkodás során részletesen bevezettek bennünket a porcelánkészítés titkaiba. Legelőször is egy 3D-s mozi vetítéssel készültek a szervezők a vendégek számára, ezt követően pedig elkalauzoltak bennünket az anyagkiválasztástól egészen a porcelánégetés végéig.
A látogatást követően közösen visszatértünk Veszprémbe, és elfoglaltuk a szállásunkat. A két egyesület tagjai külön programokon vettek részt. A táncosok megtekinthették a Veszprém-Bakony Táncegyesület próbáját, ahol rövid időre a vendégcsoport táncosai is bemutattak egy ízelítőt táncismereteikből. A próbák után a két tánccsoport közösen ment el vacsorázni, ahol nem kellett sokat várni ahhoz, hogy előkerüljenek a hangszerek, és elkezdődjön az éneklés.
A következő napon Kruppa-Jakab Éva idegenvezető segítségével ismerhettük meg közelebbről a királynők városát, annak építészeti stílusait, történelmét, rejtett kincseit – amelyeket féltve őriz a látogatók előtt –, valamint a helyi gasztronómiai különlegességeket. Veszprém város szépségeit az ősz sárgás-vöröses árnyalatai még inkább kiemelték.
Délután a két egyesület közösen indult el Váraslődre, ahol a Banja Luka-i "Magyar Szó" tagjai Perlaki Antal helytörténész vezetésével megtekintették a kálváriát és a kolostort. Ezt követően rövid látogatás keretében megismerkedtek a sváb hagyományokkal, ételekkel és mindennapi szokásaikkal.
Ez alatt az idő alatt a Szent Száva KME tánccsoportja és a Veszprém-Bakony Táncegyüttes közösen készülődött az esti fellépésre. A fogadóünnepségre a Kossuth Lajos Művelődési Központban került sor, ahol a Határtalanul program keretében gálaműsort és táncházat rendeztek. Az eredeti elképzelésekkel ellentétben a német kisebbség tánccsoportja nem tudott részt venni az esti fogadóünnepségen, így a főpróbára szánt időt maximálisan kihasználta a két tánccsoport.
A helyi polgármester, Schell Tamás mondott először beszédet, ezt követően Hirschl Melinda, az esemény koordinátora, valamint a két tánctanár, Kádár Ignác és Dragan Popović üdvözletét és köszöntőjét hallgathattuk meg.
A Szent Száva KME háromféle tánccal készült a városlődiek számára. Az első forma egy úgynevezett glamocsai tánc volt, amely arról nevezetes, hogy nélkülözi a zenekíséretet, és csak ritmusból és szinkronos mozdulatokból tevődik össze. Ez a táncforma a török idők óta jelen van Bosznia-Hercegovinában. Ezt követően lijevcsa mezei táncot mutattak be, amely arról ismert, hogy nemcsak a környező népektől vettek át elemeket, hanem hatással volt rá az Osztrák–Magyar Monarchia is. A tradicionális körtánc stílusa mellett megjelennek a páros formaelemek is. Végezetül egy ismert kólót mutattak be a Boszilegradiste határvidékről. A magyar tánccsapat kalotaszegi, mezőségi és marosszéki táncokkal, valamint verbunkokkal kápráztatta el a közönséget.
A Határtalanul program záróműsorát követően Milivojević Irén köszönetet mondott az Egyesület nevében Schell Tamás polgármesternek, Hirschl Melinda koordinátornak és a jelenlévőknek a lehetőségért, hogy itt lehettek, és hogy fogadtak bennünket. Végezetül hozzátette, hogy reményei szerint egyszer fogadni tudják őket Banja Lukában.
A műsor végén a vendéglátók vacsorával kedveskedtek a jelenlévőknek. Ezt követően kezdetét vette a hajnalig tartó táncház, ahol fiatalok és idősek egyaránt táncoltak. A táncházi szokásokhoz híven polgári táncokat és körtáncokat egyaránt táncoltunk. A vendégcsoport tagjai megragadták az alkalmat, hogy a vendéglátóink számára eddig nem látott vagy kevésbé ismert balkáni kólókat oktassanak. A táncház remek lehetőséget teremtett arra, hogy ismerkedjünk, gondolatokat cseréljünk, és hogy külhoni magyarokként emlékeztessük magunkat arra, milyen sokszínű és gazdag kultúra részesei vagyunk.
Vasárnap délelőtt egy rövid kitérőt tettünk Csopakra, ahol egy kávézás mellett megcsodálhattuk a Balatont, mielőtt végleg visszaindultunk volna.
A művészet és a kultúra az, ami nem ismer határt. Szavak nélkül is mindenki megérti, mert az érzéseink azonosak, még ha nyelvünk különböző is. (Dragan Popović – a Szent Száva Kulturális és Művészeti Egyesület táncoktatója)