Magyar üzletek Aucklandben: Szilvia’s Little Kitchen
Hogyan kezdődött minden?
2014-ben jöttünk ki és szinte az első perctől azt éreztük, hogy "hú, itt nincs normális kolbász", tehát ezzel kezdődött minden. Gyakorlatilag már a második hónapban kolbászt csináltunk, nyilván akkor még csak ismerősöknek készítettük. A férjem csinált füstölőt is, amibe később sajtokat is tettem, és ezeket vittük a magyar klubba kóstoltatni. Akkor még nem árultuk. Ha kellett valakinek, akkor szóltak, megrendelésre készítettünk. Aztán elkezdtünk gondolkodni, hogy ebből valamit kéne csinálni. Magyarországon az önkormányzatnál dolgoztam, az én végzettségem jogi végzettség, de azzal itt nem tudtam sokat kezdeni.
25 évig dolgoztam Magyarországon közigazgatásban, épp elég is volt, úgy éreztem, hogy valami más kéne. Elkezdtem sütni: készítettem túró rudit meg sajtrolót, és ezeket elkezdtem árulni a magyar klubban. Akkor még havonta volt klub, így egy kicsit könnyebb volt, lassan azt éreztem, hogy én ezt szeretném csinálni. Úgy gondoltam, hogy ha már csinálom, akkor csináljam rendesen, ezért elmentem egy tanfolyamra, és kitaláltam, hogy cukrász leszek. Itt azonban nincs külön cukrászképzés, hanem csak szakácsképzés van.
Négy év képzés után lehetett szakosodni. Volt lehetőség a szakács vagy a patisserie irány felé menni. Mire odaértem, annyira megszerettem a szakácskodást, hogy az ötödik évemet is szakácsképzésen fejeztem be. A hatodik évben pedig ösztöndíjas támogatással hotel management képesítést szereztem.
Hogyan alakult a gasztronómiai pályád az évek során, és milyen kihívásokkal és sikerekkel találkoztál a különböző munkahelyeken, a piacokon és a catering szolgáltatásban?
Rengeteg helyen dolgoztam, így sok tapasztalatot szereztem. Több nagy rendezvényen dolgoztam, például a Spark Arenában is. Dolgoztam egy catering cégnél is néhány hónapot, itt heti 4 napra készítettünk előre GYM kihíváshoz egészséges menüt. Másfél évig voltam head chef Mount Edenben az egyik templomban, ahol több száz főre készítettünk reggelit, ebédet és vacsorát vasárnaponként. Itt több ezer fős rendezvényeken, mint különböző konferenciák, ami ugye 3-4 napos volt, végig mi főztünk.
Ez mellett a füstölt sajtokat és a kolbászokat már egyre nagyobb mennyiségben készítettünk. Ez mind a COVID előtt volt. A COVID alatt persze ez mind abbamaradt, de nekem az volt a szerencsém, hogy akkor már működött az online webshopom és innen tudtak rendelni. Egy időben magyar menüt is készítettem, hetente egy napra kitaláltam egy magyaros menüt. A COVID alatt ez remekül működött, mert sokan rendeltek és ugye érintésmentes kiszállítással tudtam küldeni az ételeket.
Aztán elkezdtünk kisebb-nagyobb marketekre járni. Ez már időben nem is tudom pontosan, hogy volt, szinte minden egyszerre történt, nem apróztuk el sosem. Eleinte mi kerestük a marketeket, hogy hova tudnánk menni, és amikor eljutottunk oda, hogy már minket hívtak, hogy csatlakozzunk, akkor kezdtem érezni, hogy ebből csak lehet valami.
Volt olyan, képzeljétek, hogy egy nap három-négy megkeresés jött, hihetetlen volt és nagyon jó érzés. Volt példa rá, hogy elmentünk Aucklandon kívüli marketekre, de igyekeztünk mindig a közelebbiekre menni, mert azok jobban megérték. Idővel elkezdtem koncentrálni a kisebb craft marketekre, olyanokra, ahol nem volt esetleg étel, így én voltam az egyedüli ételárus. Ez valamikor előny volt, valamikor pedig nem, mert ugye az emberek pont más miatt mennek oda, nem azért, hogy ételt vegyenek.
Mindemellett legutóbb másfél évig különböző iskoláknak főztem ebédet egy héten négy napot. Reggel kilencig leadták a rendelést és délben szállítottam. Az mindig hatalmas rohanás volt, de nagyon szerettem csinálni. Esküvőkre, eljegyzésekre, szülinapi vagy egyéb partykra cateringet készítek, illetve a Magyar Nagykövetség rendezvényein is én szoktam tálalni. Most egy kicsit ez háttérbe szorult, mert az üzlet nyitásra koncentráltam.
Mikor nyitottad meg az üzletedet?
Tavaly szilveszterkor én azt fogadtam meg, hogy idén vagy egy éttermet vagy egy kávézót vagy valamit nyitni fogok, ha nem sikerül, akkor elengedem. Több terv és próbálkozás után, anyukám születésnapján, szeptember 16-án sikerült megnyitnom a kis üzletemet, soha nem fogom elfelejteni a dátumot.
Az étterem nyitás nem sikerült, így elkezdtem kicsiben, de nem tettem le róla. Itt Pakurangában élünk, az üzlettől pár percnyire. A food licencelt konyhám az otthon van, itt készítem elő az összes terméket, itt készítettem az iskolák rendeléseit is. Túl sok munka volt, túl sok volt a megrendelés, tudtam innen mozdulni kell valamerre.
Mivel az étterem nem sikerült, így az iskolai ebéd készítést most abbahagytam, de még mindig ott van lehetőségként, ha esetleg valami nem menne terv szerint, számítanak rám. A piacokon a vásárlók mindig azt kérdezték, hogy hol vagyok helyileg, hol tudják a termékeket megvenni. Ugye a webshopon rendelt dolgok felvételét is csak otthon lehetett megoldani. Emiatt sokszor kellemetlen volt a termékek átadása. Így, hogy megnyílt ez az üzlet, minden sokkal egyszerűbb. Otthon készítem el a magyaros süteményeket is frissen, amiket itt adok el az üzletben.
Milyen termékekkel találkozhatnak a vásárlók nálad?
Eleinte túl sok termékünk volt, így le kellett redukálnunk, de még így is széles a választék. A polc magyar termékekkel van teli. Van Erős Pista, Negró, ropi, mák, sok Univer termék; mustár, majonéz és ketchup, piros paprika, vecsési káposzta és tészták is. Vannak terveim a jövőre vonatkozóan is, mivel lehetne még kiegészíteni a magyar kínálatot. A hűtőben húsáruk és sajtok sorakoznak. A húsáruk saját recept alapján készülnek, glutén-, tej- és tartósítószer-mentesek.
Mezőtúrról jöttünk, így a húsáruk brand neve innen jött: Mezőtúri, és rövidebben Túri. Receptként a férjem családjának a receptjét használjuk, több évtizede csinálják a kolbászt maguknak. A szalámit itt kísérleteztük ki, hogy hasonló legyen a Pick szalámi ízéhez. A különbség az, hogy megfüstöljük. Vásárolható füstölt kolbász és szalámi, BBQ kolbász, véres és májas hurkák, szalonnák és még sok más húsáru. A BBQ kolbászok a tavalyi NZ Artisan Awardon bronzérmet nyertek.
A füstölt sajtjaink közül lehet válogatni. Árulok füstölt edamot, cheddart, parmezánt, blue veint, fetát, brie-t, camembert-t és krémsajtot is, valamint dairy free verzió is elérhető. A sajtjaink szintén tavaly bronzérmet kaptak. Megrendelésre a cukrászda részlegen is nagy a felhozatal. Lehet venni 2RO bar-t, mint Túró Rudit, isler-t, gesztenyepürét, tortákat és egyéb süteményeket. Sós finomságok is rendelhetőek, mint pogácsa, sajtos roló vagy éppen sajtos rúd.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
Szeretném, ha az üzletem tovább fejlődne, és minél több emberhez eljutna. A közeljövőben új termékeket vezetek be: magyaros szendvicseket, mint a piros aranyos vagy rántott húsos, és mocktailokat fagyival, sziruppal és gyümölcsökkel – ezekkel bővítem a kínálatot, hogy még több vásárlót vonzzak.
Fontos célom, hogy a catering szolgáltatást is erősítsem, hiszen már most sok esküvőn és rendezvényen veszek részt, és a webshopomat is szeretném tovább fejleszteni. Ha adódik rá lehetőség, talán újra megpróbálkozom egy étteremnyitással is. Összességében azt szeretném, ha a magyar ízek még szélesebb körben elérhetővé válnának, és a munkám egyre több emberhez jutna el.