Irodalom és beszélgetés Corkban
Első alkalommal Szabó T. Anna költőt és írót kértem fel, hogy küldjön az itt élő magyaroknak szóló verset vagy prózai szöveget. Anna boldogan vállalta, sőt, külön írt egy verset az eseményre. Második alkalommal Babiczky Tibor Hél látogatásai és Az építőmester című versével foglalkoztunk. Mindkét alkalommal izgatottan vártam, végül hányan jönnek el, nagyon örülök, hogy végül 4, illetve 5 fő jelen tudott lenni. Nehéz olyan időpontot megjelölni, ami mindenkinek jó, sokan dolgoznak az esti órákban is, mások a hétvégét nem preferálják, és olyankor csöndes helyet is nehezebb találni.
Babiczky Tibor Az építőmester című verse a személyiség mélyebb rétegei mentén egzisztencialista kérdéseket vetettek fel, az ember önmaga által teremtett falak, melyek a félelem tégláiból épülnek, szembesítették a résztvevőket azzal, hogy ők maguk milyen sérülésektől félnek, milyen helyzetekben emelnek védőbástyát önmaguk köré. A fő kérdés az volt, hogy ha mindez megtörténik, ha az ember úgy dönt, hogy falakat húz a "betolakodók ellen" a kertje köré, az milyen következményekkel jár, és azokat is tudja-e vállalni. A jelenlévők élethelyzete számos példát kínált arra vonatkozólag, hogy a nyitottság és az emberekbe vetett bizalom milyen életmentő jelentőséggel bír és bírt.
Tartottam attól, hányan jönnek el, hányan kíváncsiak önmagukra, elriasztja-e az embereket az esemény "irodalomóra" sugallata, aztán viszont második alkalmommal történik meg az, hogy a Gabels Pub ajtaján úgy lépünk ki, hogy megszűnnek a határok, derűs és csillogó tekintetek, ismeretlen-ismerős emberek mosolya kísér végig az úton hazafelé. Nekem hitet ad, megerősít abban minden ilyen találkozás és beszélgetés, hogy van ember és ember között őszinte kapcsolódásra lehetőség, van nyitottság és kíváncsiság. Amikor nem ítélkezünk, hanem eszmét cserélünk, véleményeket mutatunk meg egymásnak, hogy "Na, mondd, te hogy csinálod? Te hogy látod?"