Koszorúzás, kiállítás megnyitó és koncert a volt és a mostani KCSP ösztöndíjasokkal
A megemlékezés csendes méltósága és a közösségi összetartozás érzése hatotta át a nap minden pillanatát. A program első állomásaként a résztvevők Koloděje nad Lužnicí határában, az erdő szélén hajtottak fejet két kivégzett magyar katona nyughelyénél.
Ezt követően a település háborús emlékoszlopánál, majd a rájovi emlékhelynél rótták le tiszteletüket. A megemlékezés zárásaként a Zlata Koruna-i temetőben helyezték el a kegyelet virágait. Az elhangzott gondolatok nemcsak a történelem hőseire emlékeztettek, hanem a nemzeti összetartozás jelenkori jelentőségére is ráirányították a figyelmet.
A nap második programjaként a Zlata koruna-i kolostorban Méry Beáta „Világok között” című kiállításának ünnepélyes megnyitója zajlott le. A művész már a címben is érzékelteti azt a kulturális és lelki utazást, amely művészetét meghatározza. Beáta alkotásaira nagy hatással volt szülővárosa Somorja, illetve a tanulmányainak és utazásainak helyszínei is, mint Budapest és Indonézia, illetve Spanyolország is.
Ezért olyan meghatározó a víz szimbólum az alkotásaiban. A munkák színvilága, motívumai és technikai sokszínűsége különféle tájak és hagyományok találkozását tükrözi: a szülőföld a gyökereket, az anyaország a szakmai alapokat, míg a távoli világok a megújulást és a spirituális nyitottságot jelenítik meg.
A nap záróeseménye különleges zenei és kulturális élményt kínált a résztvevőknek. A Huzavonó zenekar koncertjét ezúttal a Kőrösi Csoma Sándor Program volt és jelenlegi ösztöndíjasai tették még színesebbé. A zenekarhoz csatlakozott a korábbi ösztöndíjasokból alakult formáció, az Eszterhéj, valamint a program jelenlegi tagjai: jómagam és Tulipán Zsombor. Az együttműködés gyümölcsözőnek bizonyult: gazdag, változatos repertoár született, amely méltó lezárása volt a nap eseményeinek.
Az Eszterhéj formáció friss szemléletet és új zenei hangzásokat hozott a színpadra. Műsorukban különösen figyelemre méltóak voltak a jiddis nyelvű énekek, amelyeket magyar dallamokkal állítottak párhuzamba, így hidat képezve kultúrák és hagyományok között.
A koncert során elhangzott egy szatmári népzenei összeállítás, valamint egy cigány dallamcsokor, amelyek nagy részben gazdagították a koncert hangulatát. A program zárásaként cseh népdalok csendültek fel, melyeket magyar megfelelőikkel vetettek össze – ezzel is rámutatva a térség zenei kapcsolódási pontjaira.
Az ösztöndíjasokkal kibővült Huzavonó zenekar műsora rendkívüli zenei sokszínűséget vonultatott fel. A repertoárban felcsendültek gyimesi dallamok ütőgardon kísérettel, autentikus cigányzene kannával, valamint egy gömöri népzenei összeállítás tárogatóval.
Emellett hallható volt széki muzsika furulyával, valamint vajdaszentiványi és kalotaszegi népzene hagyományos vonószenekari előadásban. Az előadás így mély betekintést nyújtott a Kárpát-medence népzenei örökségének sokféleségébe és gazdagságába.
A koncert látványvilágát a Bábolnáról érkezett táncosok mozgása és viselete tette teljessé, akik a különféle tájegységek táncait mutatták be az adott zenei blokkokhoz illeszkedve.
Az est zárásaként a közönséget is bevonták: a résztvevőket moldvai táncokra invitálták, így a program valóban közösségi élménnyé vált, amelyben mindenki részese lehetett a hagyomány és az élő zene örömének.