2024. december 16-án a Banja Luka-i Egészségügyi Egyetemen Semmelweis Ignác életét bemutató magyar filmet tekinthették meg az érkező hallgatók és érdeklődők. A 2023-ban készült magyar filmet korábban már Szarajevóban és Mostarban is vetítették az ottani egészségügyi egyetem hallgatói és mindazok számára, akiket érdekelt a film.
Magyarország Bosznia–Hercegovinai Nagykövetségét Reisz Eszter konzul képviselte az eseményen, továbbá jelen volt a Banja Luka-i tiszteletbeli konzul, Slaven Grbić, a Magyar Szó Egyesület elnök asszonya, Milivojević Irén, az egyesület több tagja, az Egészségügyi Egyetem hallgatói és professzorai, valamint számos nemzetközi diák is.
A filmvetítés előtt Dr. Ranko Škrbić, az egyetem dékánja üdvözölte a hallgatókat és tanárokat, majd köszönetet mondott a Magyar Nagykövetségnek és a Magyar Szó Egyesület elnökasszonyának, hogy elhozták ezt a filmet. Kiemelte, hogy a vetítés lehetőséget ad arra, hogy közelebbről betekinthessünk az orvostudomány azon korszakába, amikor még nem ismerték a gyermekágyi láz kialakulásának okait és megelőzését.
Semmelweis Ignác munkássága rávilágított arra, milyen fontos a betegségek megelőzésének tudományos vizsgálata. Tragikus élete pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy az orvosi esküt mindig szem előtt kell tartani, és minden lehetséges eszközzel azon kell dolgozni, hogy a betegek életét megmentsük.
A vetítés közben érzékelhető volt a közönség reakciója és az átélt érzések. Az orvostudomány akkori hozzáállását egyes betegségekhez sokan megmosolyogtatónak találták, míg más jeleneteket – mai szemmel nézve – durvának, sőt barbarisztikusnak értékeltek.
Voltak azonban részletek, amelyek mélyen elgondolkodtatták a hallgatókat: mi számít valódi hivatásnak, mekkora áldozatot követel az orvosi pálya, és milyen lelki folyamatok zajlanak egy orvosban, ha nem sikerül megmenteni a páciensét. Az orvostanhallgatók széleskörű tudást sajátítanak el az egyetemi évek során, de a lelki folyamatok feldolgozására nincs külön tantárgy, sem gyakorlati lehetőség. Minden élet egyedi és megismételhetetlen.
Napjainkban magától értetődőnek tűnik a kalcium-hipoklorit, azaz a klórmész fertőtlenítő és antibakteriális hatása. Semmelweis és kora éppúgy szembesült a gyanakvással és kritikával, mint napjainkban sok új orvosi felfedezés. Akkor és most is ugyanaz a cél vezérli a kutatásokat: minél több élet megmentése.
A filmvetítés végén a hallgatók hosszas tapssal fejezték ki elismerésüket. Az egyetem dékánja még egyszer megköszönte a lehetőséget, hogy ezt a tanulságos filmet bemutathatták, és hozzátette, hogy reméli, a hallgatók levonhatják a megfelelő következtetéseket arról, mit jelent az igazi hivatástudat.