A 'Las Raíces' fesztivált évről évre október elején rendezik meg Jardín Americában. Ennek keretében a különböző nemzetiségű közösségek, mint például a brazil, lengyel, olasz, ukrán, paraguayi, japán, német, szíriai-libanoni és természetesen a magyar képviselői bemutatják kultúrájukat. A négynapos ünnepsorozat keretében láthat a közönség néptáncbemutatót, élvezheti a különböző nemzetiségek konyháját és hajnalig táncolhat az éjszakába nyúló koncerteken.
Királynőválasztás
A program szervezése már hónapokkal az ünnep előtt megkezdődik. Minden nemzetiség választ egy királynőt (Reina) magának, aki abban az évben képviseli a közösséget minden tartományi rendezvényen. A királynők amellett, hogy képviselik az adott közösséget, különböző kategóriákban versengenek is egymással. Nem csak a megjelenésüknek, ruházatuknak hagyományos népi és nemesi viseletüknek, hanem kulturális ismereteiknek is nagy szerepe van a vetélkedőben. A díjazásuk különböző kategóriák szerint történik: legeredetibb viselet, néptáncbemutató, legtámogatottabb versenyző (online szavazatok alapján), illetve a legfotogénebb királynő. A zsűri végül összesítve is pontoz, így minden szempontot figyelembe véve második és első hercegnőt, illetve az egész „Las Raíces” fesztivál királynőjét is kiválasztja. A különböző címeket egész évben viselik a különböző nemzetiségeket képviselő királynők, mint kulturális nagykövetek. Minden egyes díjat az előző évi díjazott ad át a következő évi díjazottnak.
Idén a magyar közösséget a 21 éves Nimeth Milagros (Mily) képviselte, aki civilben orvostanhallgató és görkorcsolyatánc versenyző. A kulturális tesztre készülve minden 'királynő' összeállít egy könyvet, amelyben bemutatja családi kötelékeit az adott nemzetiségen belül, valamint származási országát, kultúráját, történelmét és gasztronómiáját, képekkel illusztrálva. A királynők fellépését hosszú felkészülési időszak előzi meg, és ők, a Las Raíces fesztivál képviselőiként népszerűsítik a fesztivált, képviselve egyben saját kultúrájukat is. A rendezvényen a királynők egy népviseletet és egy nemesi viseletet mutatnak be, amelyet a misionesi magyarok számára minden évben a Buenos Airesben élő Zólyomi Kati varr a királynő részére. A fesztiválon egy rövid néptáncbemutatóra is sor kerül, amelynek koreográfiáját szintén ő állítja össze. Idén Benkő Sándort, az uruguayi néptánccsoport egyik oktatóját kérték fel, hogy legyen a királynő táncos párja. A vetélkedőn Mily három kategóriában is díjazott lett: népviselet, néptánc, illetve első főhercegnői díjat kapott. Az egész magyar közösség eufórikus örömben ünnepelte a díjazott képviselőnket.
A fesztivál programját különböző néptánccsoportok és helyi tánciskolák bemutatói színesítik, amelynek keretein belül természetesen a gyermektánccsoportok is bemutatják műsoraikat. Minden nemzetiség választ gyermek királyi párt is (Reinito és Reinita), akik szintén bemutatkoznak a színpadon hagyományos népviseletben.
Az uruguayi és a misionesi magyar táncosok újra együtt a színpadon
Idén, a 32. alkalommal megrendezett Las Raíces fesztiválon a magyarok részéről a misionesi Magyar Csillag Néptánccsoport mellett az uruguayi magyar közösség Mákvirág Néptánccsoportja is vendégszerepelt, Laura Gómez és Benkő Sándor néptáncoktatók vezetésével. A két néptánccsoport fellépését citerazene kötötte össze, amelyet Dányi Eszter, a Körösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa adott elő, akinek képes beszámolója az eseményről itt tekinthető meg.
A rendezvénynek a városi sportcsarnok, illetve a mellette elhelyezkedő nemzetiségek házsora adott otthont. A házsorban minden nemzetiségnek van egy kis épületrésze konyhával és nagy előtérrel, amelyet a közösségek a rendezvény előtt feldíszítenek és berendezik az éttermüket. Idén Székely kaput installáltak a magyar közösség tagjai az étterem bejáratához. A magyar étel- és italkínálatunkat idén is sikerült bővíteni, és vendégeink visszajelzései alapján az új magyar fogások nagy sikert arattak. A legnépszerűbbnek a hortobágyi húsos palacsinta és a somlói galuska bizonyult.
A „Las Raíces” fesztivál révén egyre ismertebbé válik a magyar közösség, amely nagy szerepet játszik a magyar kultúra népszerűsítésében Argentína északi részén. A Misionesi Magyar Közösség a világszerte működő, aktív magyar közösségek tagjaként, valóban betölti kultúraközvetítő szerepét.