Összetartozásunk Tüze Brazíliában

/ Thomázy Timea /
thomazy.timea képe
A Rio de Janeiro Állambeli Magyar Egyesület első alkalommal kapcsolódott az Összetartozás Tüze eseményhez, mint tűzgyújtó helyszín 2025-ben. A rendezvényt online formában hirdettük meg, hogy az államban található többi magyar közösségből is minél többen bekapcsolódhassanak.
Összetartozasunk Tüze (Rio)2025_3Összetartozasunk Tüze (Rio)2025_4Összetartozasunk Tüze (Rio)2025_5Összetartozasunk Tüze (Rio)2025_6

A rendezvény híre hamar szétterjedt és az ország más államaiból is kapcsolódtak be magyarok és magyar leszármazottak, hogy együtt emlékezzünk meg az összetartozás napjáról. A rendezvényt László Zsuzsanna, a São Pauló-i Magyar Konzulátus főkonzulja nyitotta meg, aki beszélt az I. Világháborút lezáró Trianoni Békekötés következményeiről és az összetartozás napjának ideájáról és jelentőségéről.

Ezt követően a riói magyar egyesület elnöke, Horváth Rodrigo néhány történelmi részlettel is kiegészítette az elhangzottakat, majd átadta a szót Henryco Y. Costának, akinek meghallgathattuk az előadását, amiben bemutatta a magyarországi Dokumentumfilm szemlére készülő legújabb rövidfilmjének témáját, ami a Turulhegedű projektről szól és a bepillanthattunk a film készítésének hátterébe is.

A dokumentumfilm a budapesti születésű (1940) és Brazíliában élő Follmann Jenő, akusztikai mérnök újszerű hegedűjének kifejlesztéséről szól, amihez a világ minden tájáról gyűjtött különleges faanyagokat. A projekt lényege az, hogy 100 darab hegedűt készít el, ami a világ egységét is jelképezi, hiszen különböző területekről származnak a hegedűhöz használt fák.

A hegedűket különböző nemzetiségű gyerekpárok kapják majd, pl. a határon túl élő románai magyar és román gyerekpáros, vagy a jelenleg háborús konfliktusban élők, pl. ukrán és orosz gyerekpáros, és így tovább azért, hogy ezek a gyerekek együtt zenélhessenek és ezzel elősegítsék a világbékét.

A rendezvény záró részében bemutatásra került az Összetartozásunk Tüze esemény kialakulása és koncepciója, aminek kapcsán végül közösen gyertyát gyújtottunk (mindenki a saját otthonában) és pár percig némán megemlékeztünk nem csak a brazíliai magyarok összetartozásáról, hanem érezhettük a többi latin-amerikai magyar közösségekkel is az összetartozásunkat és persze a világ más részein velünk emlékező magyarokkal is.