Online “táncház” a világ körül

Bokázóktól visszhangoztak világ szerte a nappalik

/ Kertész Kíra Kleopátra /
kertesz.kira.kleopatra2024 képe
A járvány alatti lezárások és szigorú megkötések, bár nem egy pozitív emlékként élnek senkiben, néhány fontos dolgot viszont mégis tanulhattunk alatta. Az egyik ilyen, hogy a mai technikai eszközökkel szinte bármilyen tudást át lehet adni online. Ezzel arra céloznánk, hogy profi vagy fél-profi táncosokat tudnánk képezni, csak online órákkal?
Szatmári viselet

Természetesen nem, hiszen ezek mind olyan technikai fejlesztéseket, illetve személyes kontaktust igényelnek, amelyeket nem lehet a virtuális világban megteremteni, de a cél nem is ez.

Annak a száma, hogy vajon hány néptáncpedagógus él, vagy látogat el pl. az Azori-szigetekre, vagy épp Indonéziába, valószínűleg elég kevés. Éppen emiatt jött létre egy globális együttműködés, ahol az Online Magyar Iskolán (OMI) keresztül egy kis ízelítőt nyújthattunk a magyar népi kultúrából a világ minden tájára. Az egyórás foglalkozás teljes mértékben ingyenes és minden érdeklődő számára elérhető volt. Nagy örömünkre kicsiktől a felnőttekig vegyesen, vagy akár családosan szép számban vettek részt az eseményen.

Az óra menete is egyértelművé tette, hogy célja nem csupán a táncmotívumok megtanulása, hanem egy komplex ismeret nyújtása a néphagyományokról és kultúráról. Ezen az alkalmon a Szatmári táncok kerültek terítékre, hiszen motivikailag minden szintű és korosztályú résztvevő megtalálhatta benne a kihívást, de a sikerélményt is.

Másik fontos szempontunk a táncanyag megválasztásában az volt, hogy senki se érezze kizárva magát. Tudtuk, hogy lesznek, akik egyedül csatlakoznak be, és számukra így a páros viszony megteremtése kivitelezhetetlen. Ez okból is vált ennek a tájegységnek a tánca még inkább alkalmassá.

Figurálisan nagyon gazdag, valamint sok esetben fordul elő benne külön táncolás, így az alapokat akár pár nélkül is el tudták sajátítani. Nagyon jó volt látni, hogy még kamerán keresztül is, az otthonuk környezetében mennyi örömöt tud szerezni a néptánc.

A foglalkozás másik építőeleme, ahogy már korábban említettem, a tájegység átfogóbb megismerése volt. A jelenlévők egy kis elméleti tudást is szerezhettek arról, hogy mit is takar pontosan a „Szatmár”, mi maradt ránk onnan, vagy hogy kik és hogyan éltek a pásztorok és a betyárok. Az interaktívabb bemutatás érdekében pedig több eszközt, vagy viseletdarabot is megnézhettek annak funkciójában.

Számunkra is rengeteg hasznos tanulnivaló volt ebből az eseményből. Rengeteg technikai kihívás elé állított, amit meg kellett oldani, hogy az egész létrejöhessen. Ezen kívül világos volt, hogy egy általunk megszokott óramenet itt nem tudna működni, így a mi fantáziánk is próbára lett téve.

Összességében azt gondolom, hogy minden belefektetett munka, előzetes több órányi kommunikáció megérte, hiszen mi és a résztvevők is rengeteg új tudással, tapasztalattal gazdagodtunk. Természetesen nem utolsó sorban hatalmas élmény volt, hogy magyarként, egy az USA-ból megtartott foglalkozással, 10 különböző ország magyarságához jutottunk el, és szereztünk nekik egy kis örömet.

Reméljük, hogy a most általunk elindított együttműködés még sok ilyen eredményes eseményt hozhat majd magával.