3. Hollandiai Diaszpóra Tábor
A 2024-es tábor különleges élményeket ígért mindenkinek, hiszen a korábbi évek tematikája után – tavaly Károly Róbert király és a magyar lovagkor adta a témát, előző évben pedig a magyar népmesék – ez alkalommal az olimpiai játékok történetével és híres magyar olimpikonokkal ismerkedhettek meg a gyerekek.
A tábor gyönyörű helyszínen, egy tó mellett található, Harderwijk közelében, és a berendezése, a díszítése is a cserkészség hangulatát idézi. A gyerekek többágyas szobákban kaptak helyet, külön a lányok és a fiúk, de a legbátrabbak az október végi esős időjárással és az éjszakai hideggel dacolva a kertben felállított sátrakban tölthették az éjszakát.
A változatos programok mind a központi sporttémához kapcsolódtak. Így a foglalkozások során az első napon szóba kerültek az ókori görög olimpiák, a másodikon az eddig olimpiát rendező városokkal ismerkedhettek meg közelebbről a résztvevők. Ezt a harmadik napon az olimpiai sportágak, majd a negyediken a híres magyar olimpikonok követték, végül az ötödik napon A mi olimpiánk címmel kvízfeladatok kitöltésével adhattak számot a gyerekek a héten tanultakról.
Emellett iskolaújságot is készítettek, felhasználva a saját rajzaikat, írásaikat, és figyelembe véve azt is, milyen szempontok alapján áll össze egy sajtótermék. A kézműves foglalkozás keretén belül változatos alapanyagok, tejes dobozok, színes kis papír napernyők és modellező gyurma felhasználásával megszülettek egy olimpiai falu épületei, amelyben tovább lehetett szőni az ókori eseményekről hallott történeteket.
De igazi mesét is hallhattak a gyerekek, méghozzá olyan témában, amely szintén illeszkedett a tábor központi ötletéhez: arról, hogy mi a fontosabb, mindenáron nyerni, vagy sportszerűnek lenni. Délutánonként a cserkészek vezetésével sportfoglalkozásokat tartottak, így például ki lehetett próbálni a célba lövést és az íjászatot is.
A diaszpóra iskolatábor hagyományosan nemcsak tanulásról és a magyar nyelvi készségek fejlesztéséről, hanem barátkozásról, játékról és a magyar kultúra mélyebb megismeréséről is szól. Emellett a magyar ízek sem maradtak el, hiszen az ételeket otthoni receptek szerint a résztvevő felnőttek főzték, de a gyerekek megkóstolhatták a magyar konyha olyan népszerű fogásait is, mint a lángos és a kürtőskalács.