Nemzeti ünnep Szarajevóban

Szabadság és nemzet – 1848–49 emlékére

/ Váradi Tünde /
varadi.tunde2024 képe
A világ magyarsága mindenhol méltóképpen megemlékezett nemzeti ünnepünkről. Szarajevóban a Szabadság és nemzet – 1848–49 emlékére című programmal tisztelegtünk a forradalom és szabadságharc hősei előtt.
Kis közösség, nagy ünnep a szarajevói HUM Magyar HázbanVáradi Tünde KCSP ösztöndíjas ünnepi köszöntőjeSzorgos kezek alatt készül a HUM - kokárdaA HUM konyhában sok jó magyar ember elfér

A HUM Magyar Házban összegyűlt közösségünk a Himnusz meghallgatásával kezdte az ünnepséget, majd Váradi Tünde, a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa köszöntötte a vendégeket. Beszédében hangsúlyozta:

„A történelem nem csupán a naptárakban él, hanem bennünk is – minden alkalom, amikor felelevenítjük 1848 üzenetét, lehetőséget ad arra, hogy erőt merítsünk belőle a jelen és a jövő kihívásaihoz.”

Hozzátette:

„A szabadság, az egyenlőség és a testvériség eszményei a forradalom alapkövei voltak, és ma is irányt mutatnak nekünk. Az 1848-as hősök bátorsága és elszántsága arra emlékeztet, hogy mindig érdemes kiállni az igazságért és a méltóságért. Ez az ünnep nem csupán múltidézés, hanem annak megélése is, mit jelent nemzetként összetartozni.”

Az ünnepi hangulatot Vajas Viktória előadása emelte, aki Petőfi Sándor Nemzeti dal című versét szavalta el, majd egyesületünk legfiatalabb tagjai Donászy Magda Március 15. című versével tették még emlékezetesebbé az alkalmat.

Most egy kis „kitérőt” tartanék, ugyanis nemzeti ünnepünk napján, 2025. március 15-én egy videót osztottam meg közösségi oldalunkon (Magyarok Szarajevóban / Mađari u Sarajevu). Ebben Solak Zenit szavalta el Donászy Magda Március 15. című versét.

A megható előadás sokakhoz eljutott, és nem várt meglepetést is tartogatott: egyik követőnk üzenetben osztotta meg velem, hogy családja személyesen is kötődik a költőnőhöz, pontosabban az édesapja, ugyanis egy közeli barátjának Donászy Magda volt az édesanyja.

A rokonok nagy örömmel fogadták Zenit mosolygós szavalatát, amely így nemcsak az ünnep szépségét növelte, hanem egy különleges, személyes kapcsolódást is létrehozott a múlt és a jelen között. Donászy Magda 1911. március 15-én született Szombathelyen – és így lett programunk egy megható tisztelgés is a költőnő emléke előtt.

Az ünnepi délután kötetlen beszélgetéssel folytatódott. Örültünk, hogy együtt erősítettük a nemzeti összetartozás érzését.