Novemberben igazán változatos programok és lehetőségek színesítették munkánkat, melyeken éppúgy aktív szereplőként, mint meghívott vendégként vehettem részt.
Utóbbiak közül kiemelném a Főkonzulátuson november 3-án megrendezett Tudomány Napját, amelyre mentorommal, Ravasz Ákossal kaptam meghívást, és külön öröm, hogy az egyik előadó mentorhelyettesem, dr. Kelemen Mária volt.
Remek lehetőség adódott a rendezvényen arra, hogy megismerkedjek a Münchenben tanuló diákokkal, doktoranduszokkal, akikkel a jövőben is tartani szeretném a kapcsolatot, invitálva őket a magyar kulturális zenei rendezvényekre is.
A hónap programjából két alkalmat is kiemelek, mely a munkámat még inkább gazdagította és különösen örömtelivé tette.
A Ludwig Maximilian Universität finnugor tanszékén mentorhelyettesem előadásain tett látogatásom, mely olyan jól sikerült, hogy a jövőben rendszeresen bekapcsolódom majd az oktatásba.
Rendkívül érdekes volt megtapasztalni, milyen kihívásokat rejt anyanyelvünk a kinti diákok számára, a túlnyomó többségben német anyanyelvű hallgatók számára.
Ilyenkor még inkább rácsodálkozik az ember anyanyelvünk szépségére és gazdagságára, és ezt követően legalább ennyire élvezetes volt a diákokkal együtt részt venni a magyarországi kultúrát, történelmi eseményeket feldolgozó, képekkel illusztrált színes tablók elkészítésében is.
Zongoraművészként hivatásom legfontosabb célkitűzése, hogy a gyermekekhez közel vigyem a zene szépségeit és értékeit, ezért volt különös ajándék a müncheni Magyar Iskola meghívása, amikor KCSP-ösztöndíjas társammal, Gubinecz Ákossal hat alkalommal mutattuk be a "ZeneVarázslat és a magyar népzene" című előadásunkat a gyermekek számára.
Mindegyik alkalommal igazodtunk a korosztályokhoz, a kis ovisokkal éneklés közben körtáncot jártunk, a kicsit nagyobbakkal ritmusokat tapsoltunk, a legidősebbek pedig színekkel, képekkel asszociáltak Grieg: Hegyi király című művére, melyet az én előadásomban hallgathattak meg. Bemutattuk a diákoknak népi hangszerként a citerát is, melyet Ákos szólaltatott meg, majd a magyar zeneszerzőkre fókuszáltunk, megnevezve a 4 világhírű komponistát, Lisztet, Erkelt, Bartókot és Kodályt.
Különösen kedves volt, mikor az egyik osztályban megkérdeztem, hogy ki a nemzeti imánk, a Himnusz zeneszerzője...
Egy kisfiú rávágta, hogy Erkölcsi Ferenc, összevonva a költő és a zeneszerző nevét is a válaszban.
Ösztönző volt számunkra a tanárok lelkes támogatása is, nagyon hasznos volt, hogy több ponton kapcsolódni tudtunk a tantervi anyaghoz, zeneileg segítve annak könnyebb elsajátítását.
Nagyon hálásak vagyunk a sok-sok kedvező visszajelzésért, a jövőben is folytatni kívánjuk az iskolák látogatását.
És hogy minél többeket elérjünk, tervezzük a minikoncertek szervezését több német nagyvárosban is, követve ezzel is Kodály jelmondatát:
"Legyen a zene mindenkié!"