Adventi koszorú workshop
A jó hangulatú foglalkozáson kicsik és nagyok saját kezűleg készítették el a koszorúikat, így minden alkotás egyedi lett, tükrözve az alkotó ízlését és kreativitását.
De mi is az adventi koszorú, és mit jelképez?
Az adventi koszorú a keresztény kultúra egyik legkésőbbi hagyománya, amely az adventi időszakot, Jézus születésének várakozását kíséri. Négy gyertyája a karácsony előtti négy hetet szimbolizálja; minden vasárnap eggyel több gyertyát gyújtunk meg. Azonban a gyertyák külön-külön is jelentéssel bírnak. Az első lila gyertya jelképezi a hitet, a második a reményt. A meggyújtás sorrendjében a harmadik gyertya – a koszorún lévő egyetlen rózsaszín - az öröm gyertyája, ami a küszöbön álló ünnep fölött érzett örömet, valamint Szűz Máriát szimbolizálja, míg a negyedik gyertya - mely ugyancsak lila - a szeretetet. A koszorú közepére helyezett, karácsony napján meggyújtott ötödik (fehér) gyertya a fényt hozó Jézus születésére emlékeztet.
Az adventi koszorút hagyományosan fenyőágakból készítik, így tettük ezt mi is. A fenyőágakat egy drót alapra rögzítettük, tuja ágakkal dúsítva, mely örökzöldek az örök életet szimbolizálják. Maga a kör alak, a koszorú, az isteni végtelenséget és a szeretetet jelképezi. A gyertyák színe hagyományosan három lila és egy rózsaszín, de mi fehér gyertyákat használtunk, hogy minél jobban illeszkedjen a mai otthonokba. A koszorókat piros és arany színű díszekkel, szalagokkal, csengettyűkkel, tobozokkal és szárított narancskarikákkal tettük igazán ünnepivé.
A közösségi előkészületek mindig is szerves részei voltak az adventi időszaknak. A betlehemezés, kántálás és egyéb karácsonyi játékok ekkor kezdődtek, amelyek a közösségi szellem megerősítését és az ünnepre való ráhangolódást szolgálták.
Workshopunkkal kezdetét vette az edmononi magyar közösségben az advent, a várakozás és a lecsendesedés időszaka. Az ilyen események, mint a koszorúkészítő foglalkozás, nemcsak a hagyományok ápolását segítik, hanem lehetőséget adnak arra, hogy közösségben éljük meg az advent igazi üzenetét: az összetartozást, a szeretetet és az örömteli várakozást.