„Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!”
Kőrösi Csoma Sándor célja az volt, hogy megtalálja a magyarok eredetének gyökereit. Ezért 1819-ben útnak indult Keleten át Ázsiába, és évekig tartó utazása során bejárta Közép-Ázsia tájait. Hosszú és fáradtságos útja során megérkezett Tibetbe, ahol hosszabb időt töltött egy kolostorban, és megtanulta a tibeti nyelvet.
Legnagyobb tudományos teljesítménye a világ első tibeti-angol szótárának és nyelvtanának megírása volt. Munkáját az angol kelet-indiai társaság is támogatta, és a tibeti kultúra feltérképezésében hatalmas szerepe volt. Ő lett az első európai tudós, aki mélyrehatóan tanulmányozta Tibet irodalmát és buddhista írásait.
Munkássága nemcsak a magyar tudományos életben hagyott maradandó nyomot, hanem világszerte elismerést szerzett. A tibetológia egyik úttörőjeként tartják számon, és tiszteletére Japánban a buddhista szentek közé emelték. 1842-ben halt meg Indiában, ám neve örökre fennmaradt a tudomány és a kultúra történetében.
A Kőrösi Csoma Sándor Program számára különösen fontos az ő példája, hiszen életútja a magyarság és a világ kulturális kapcsolatainak építését is szimbolizálja. Munkássága inspiráció minden magyar számára, aki külföldön képviseli hazája értékeit. Hálás vagyok, hogy egy ilyen programot szolgálhatok, amely az ő nevét viseli, és hozzájárulhatok a magyar értékek ápolásához és továbbadásához!