Fáklyás felvonulás Brüsszelben

/ Győriványi Csongor Márton /
gyorivanyi.csongor.marton képe
Brüsszelben 1957 óta tartanak fáklyás felvonulást az 1956-os forradalom évfordulója alkalmából. Ez az esemény általában az október 23-át megelőző vasárnap kerül megrendezésre.
A cserkészek tartották a zászlókat a mise alatt Ismeretlen Katona Sírjánál lévő megemlékezők Kovács Tamás Iván nagykövet beszédeVonulás

2024. október 20-án tartották Brüsszelben az ünnepélyes megemlékezést az 1956-os forradalom hőseire emlékezve. Az eseménysorozat hagyományosan egy szentmisével kezdődött, amit Havas István atya celebrált a Szent Mihály és Szent Gudula-székesegyházba. A misét a magyar Himnusz eléneklésével kezdtük, megalapozva az ünnepélyes, méltóságteljes hangulatot.

A szentmisén a helyi magyar cserkészek fontos szerepet vállaltak: ők tartották a nemzeti zászlókat, ezzel is tisztelegve a forradalom ifjú hősei előtt. A zászlók között sok különböző fajta volt, többek között lyukas zászló, cserkészliliommal ellátott magyar zászló, illetve egy olyan magyar zászló, ami már hagyományosan évtizedek óta előkerül az 56-os megemlékezéseken.

A mise után a résztvevők fáklyákkal a kezükben gyülekeztek a székesegyház előtt, majd átvonultak Brüsszel utcáin az Ismeretlen Katona Sírjához. A fáklyás felvonulást két honvéd vezette egy koszorúval, majd mögöttük a cserkészek haladtak, akik büszkén lobogtatták a nemzeti zászlókat a menet élén. A fáklyák a szeles idő következtében a menet közben kialudtak, de még így is sokkal kegyesebb volt velünk az időjárás, mint a korábbi években.

Az emlékműnél, viszont újra sikerült meggyújtani a fáklyákat, ami emelkedett hangulatot eredményezett. Az Ismeretlen Katona Sírjánál Kovács Tamás Iván nagykövet mondott beszédet. A nagykövet beszéde után, a koszorúzási ceremónia közben a résztvevők közösen énekelték el a Szózatot, amely méltóságteljes zárása volt az emlékező eseménynek.