Müller Rolf: Ávéhás erőszak az ötvenes években
A számos filmvetítést és előadást maga mögött tudó programsorozat március 16-án, pénteken este folytatódott Dr. Müller Rolf, a budapesti Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kutató történészének előadásával. Az este témája az ötvenes évek politikai rendőrsége, azaz ÁVH volt: A kommunista diktatúra politikai rendőrségével összefüggésben leggyakrabban emlegetett fogalom: a terror. Az előadás egyrészt a Rákosi-korszak által alkalmazott fizikai erőszakkal, annak különböző módozataival, valamint a test és lélek meggyötréséért felelős személyi kör kérdésével foglalkozott, azon belül is kiemelten a szervezet hírhedt parancsnokával, Péter Gáborral.
Müller Rolf mindezek mellett kitért a rejtett erőszak módozataira, azaz a különböző titkos információszerzési technikákra, és a társadalom egy részének e téren megnyilvánuló kollaborációjára. Az előadó bemutatta, hogy mit is tudhatunk a lehallgatásról és a megfigyelésről, illetve a titkos besúgóhálózatról.
Az előadásból külön kitűnt az államvédelem egyik markáns jellegzetessége, az, hogy mint tikos rendőrség igen látványos volt. Létének jelei máig hatóan rögzültek a közgondolkodásban, a közbeszédben. Gondoljuk csak az egyenruhájuk alapján a „zöld ávósnak” nevezett határőrökre és a „kék ávósként” emlegetett karhatalmistákra, a letartóztatások gyakori kellékére, a „fekete autóra”, vagy az ÁVH hírhedt központjára, az Andrássy út 60-ra. Az előadás segített tisztázni a fent említett fogalmak mellett számos más, a Rákosi-korszak toposzává váló elképzelést.
A nagy érdeklődés mellett megrendezett előadást követően hosszas beszélgetés, vita bontakozott ki a korszakról, amely során a megjelentek éjszakába nyúlóan „faggatták” az előadót.
Fotók: Szántó András, Heil Kristóf Mihály