Így üdvözölték azokat, akik december 15-én kinyitották a szervezőket bemutató, színes, ízlésesen tördelt füzetet a berni St. Antonius Kirche közösségi termében. A szervezőcsapat már néhány héttel korábban megkezdte az előkészületeket, ezért az ünnepség napján már csak az utolsó simítások voltak hátra: míg a gyerekek a színpadon próbáltak, a felnőttek egy része a konyhában készülődött az ünnepség utáni vendégségre.
Az egybegyűlteket – köztük Nógrádi-Barkaszi Zsófiát, Magyarország Berni Nagykövetsége első beosztottját, őexcellenciája dr. Czukor József nagykövet helyettesét – Koncz András, a Kodály Zoltán Cserkészcsapat, illetve a Berni Magyar Iskola és Óvoda vezetője, az est házigazdája köszöntötte; a háttérben pillanatképek váltogatták egymást, ízelítőt adva a lassan tovatűnő 2024-es év fontosabb történéseiről, például a táborokról, illetve az anyák napi kirándulásról.
A jelenlévők arcáról nyugalom és kíváncsiság tükröződött, látszott rajtuk, hogy sikerült kiszakadniuk a decemberi rohanásból; közösen énekelték a karácsonyi dallamokat Gajdos Imre vezetésével, és szurkoltak a színpadra lépő gyerekeknek. Emellett elgondolkodtatta őket Domahidi Nelli lelkipásztor karácsonyi eszmefuttatása, valamint a protestáns gyülekezet gyerekeinek műsora, ugyanis mindkettő rávilágított arra, hogy bármi is történik a nagyvilágban vagy éppen körülöttünk, nem vesztek ki a legfontosabb emberi értékek. Nemsokára Jézus születéséig repítette vissza őket az időben az Uehlinger Jankó által felkonferált mezőségi betlehemes, pontosabban a teljes cserkészcsapat műsora, amely ismételten bebizonyította, hogy az utánpótlásnak is van hangja és ereje.
A rendezvény végén a jelenlévők együtt énekelték el a Himnuszt, majd következett a süteményeket, teát, forralt bort, szörpöt, virslit, illetve palacsintát is felsorakoztató, adománygyűjtéssel egybekötött vendégség, ahol lehetőség adódott a beszélgetésre, ismerkedésre.
A beszámoló nem volna teljes a rendezvény mögött álló szervezetek bemutatása nélkül, ezért egy-két mondatot kiragadok a szervezőket bemutató füzetből.
1. Berni Magyar Katolikus Misszió: „Magyar anyanyelvű hívőként nincs is szebb dolog, mint magyar közösségben együtt imádkozni. Erre minden hónap első és harmadik vasárnapján kerül sor 11:45 órától a St. Peter und Paul templom kriptájában (Rathausgasse 2., 3011 Bern).”
2. Berni Kodály Zoltán Cserkészcsapat (https://cserkeszet.bernimagyarok.org): „[…] szeretettel vár minden fiút és lányt, aki szereti a természetet, a kalandot, a táborozást, szeretne magyar gyerekek és fiatalok társaságában játszani, nevetni, barkácsolni.”
3. Berni Magyar Nyelvű Protestáns Gyülekezet (Berner Antonierhaus, Postgasse 62., 3011 Bern – https://www.protestans.ch/bernigyulekezet): „Célunk Jézus Krisztus dicsőségét hirdetni szóval és tettel; a hit útján egymásnak támogató, bátorító útitársává lenni; és a mindennapok lehetőségeiben és kihívásaiban, a külhonban élő magyarok valóságában a Szentírást egymás segítségével életre fordítani.”
4. Berni Magyar Egyesület: „1993 őszén jött létre a BME, amely valamennyi magyar nyelvű és magát magyarnak valló személyt szeretne soraiban látni; az egyesület elsődleges célja, hogy a legfontosabb magyar nemzeti ünnepekről megemlékezzen (március 15., augusztus 20., október 23.).”
A berni és a környéken élő magyarság szempontjából jelentős szerepet játszik még a Berni Magyar Iskola és Óvoda (https://iskola.bernimagyarok.org), amelynek a közössége egy nappal korábban, december 14-én tartotta meg a karácsonyi ünnepségét, szintén rávilágítva az összetartozás erejére és fontosságára.
Képek: F. M. és Koncz András