„A 15. évadát taposó Teátrum színházi polgári társulás Görgey Gábor darabját mutatja be. A szerző tisztára mossa a magyar szabadságharc „áruló“ tábornokát, mellesleg saját dédnagyapja fivérét. „Nem úgy volt az, ahogy az iskolában tanultuk“ - ez a Görgey című darab fő mondanivalója.” (forrás: www.europaclub.at).
Dráfi Mátyás – Érdemes és Jászai Mari-díjas művész – jól belehelyezkedett Görgey szerepébe, érezhető volt, hogy közel áll a szívéhez ez a karakter. Finoman érzékeltette a belső drámát, közvetlen környezetének viszont csak annyit mutatott mindebből, amennyit a zárkózottságáról híres Görgey természete megengedett. Egy kivételes koponyát ismerhettünk meg általa, aki a körülmények áldozata lett. Dráfi Mátyás olyan színész, aki megvalósítja dédelgetett álmait, hisz már 10 évvel ezelőtt elhatározta, hogy Görgey Gábor Görgey drámáját ő fogja bemutatni, mert ezt a szerepet szinte rá írták. Történelmi igazságszolgáltatás történik ebben a darabban, végre itt nálunk is ki merik mondani azt a történelmi igazságot, hogy Görgey nem áruló, hanem nagyon okos stratéga, kiváló hadvezér és harminc ezer magyar honvéd életének megmentője. Igazi reálpolitikus, aki nem szökik külföldre, vállalja a száműzetést és a magyar nemzet megvetését. Az álombetét részeket bravúros ötlettel oldotta meg a rendező-főszereplő, hisz az álmokban megjelenő egyes személyek filmbetétek alkalmazásával elevenednek meg előttünk. Például: Görgey édesanyja, Kossuth Lajos, Andrássy Norbert, Perczel Mór, és Széchenyi István.
A Teátrum régóta együttműködik Miskovics Lászlóval, a pozsonyi Új Színház volt szólistájával, aki ez alkalommal Joskó, a tiszti szolga szerepét vállalta. Molnár Xénia, a Komáromi Jókai Színház volt színművésze, akit Görgey házvezetőjeként, Terkaként láthattunk viszont.
A rendezvény kezdetén dr. Smuk András, az „Europa”-Club elnöke köszöntötte a jelenlévőket. A két felvonás közötti szünetben büfé várta a vendégeket.
Dráfi Mátyás a darab végén megemlítette, hogy szívesen jönnek Bécsbe, mert nagyszerű és hozzáértő a publikum. Október 6-án Csáky Pál Virágeső című, egyfelvonásos színpadi játékát mutatják majd be. A színpadi játék a felvidéki magyarokról szól. Küzdelmeinket, mindennapi harcainkat mutatja be a hatvanas évektől kezdve egészen a rendszerváltásig.
A színvonalas bemutató után sor került a Collegium Hungaricum előcsarnokában a Petőfi szobor megkoszorúzására, a Rézsarkantyú Citerazenekar közreműködésével. Gerzsenyi Enikő Petőfi Sándor: Márciusi ifjak c. versét olvasta fel. A rendezvény a Himnusz eléneklésével zárult, Kilyénfalvi Gábor hegedűkíséretével.
Az „Europa”-Club szeretettel várja az érdeklődőket március 24-én, pénteken este hét órától a Collegium Hungaricumban, a Tutukantuálé című kabaréműsorra.
Bővebb információ: http://hu.europaclub.at/?p=12582