Míg hazánkban erősebb hagyománya van az anyák napi iskolai, óvodai műsoroknak – ez az ünnepünk mély érzelmi töltettel bíró, közösségi esemény –, addig Németországban ez a szokás kevésbé jelenik meg nyilvánosan vagy az oktatási és nevelési intézményekben, mivel inkább csendes, családi körben zajló alkalom.
Magyarországon az anyák napja kiemelten fontos része az óvodai és iskolai életnek, szem előtt tartva azt a szemléletet, hogy az intézményi megemlékezések közösségformáló erővel bírnak.
Németországban sok iskola és óvoda ugyan készül kisebb ajándékokkal vagy barkácsolással, de hivatalos, nyilvános ünnepségeket ritkábban tartanak, és az ünnep visszafogottan jelenik meg a családok életében – gyakran reggelivel egybekötve, csokor virággal vagy egy kedves üzenettel.
Az időpontban van még eltérés. Míg Magyarországon május első vasárnapján, addig Németországban május második vasárnapján ünneplik az anyák napját.
A magyar hagyományok ápolása külföldön, így Németországban is fontos szerepet tölt be a diaszpóra közösségekben. Jó példa erre a Regensburgi Konzuli Magyar Iskola, Óvoda és Zenebölcsi pedagógusainak kezdeményezése: 2025. május 9-én ,„Az anyák halhatatlanok” elnevezéssel zenés-verses anyák napi ünnepséget szerveztek.
A gyerekek előadásában jól ismert magyar klasszikus dalokat hallhattak a meghatódott anyukák (és sok apuka is jelen volt a háttérben). Felcsendültek az Orgona ága, Beültettem kiskertemet és a Mit tehetnék érted… című énekek.
A nagycsoportos óvodások és az iskolások magyar verseket adtak elő, és egy videóüzenet is színesítette az ünnepséget, amelyben az óvó néni kérdéseire felelnek az óvodások az anyukájukról.
Végül minden gyermek az előző heti foglalkozáson elkészített kis meglepetéssel köszöntötte édesanyját.
Az esemény nemcsak megható pillanatokat hozott a résztvevőknek, hanem lehetőséget adott arra is, hogy a gyerekek és a szülők közösen megéljék a magyar kulturális hagyományok egyik legszebb ünnepét – távol az anyaországtól, de azzal lélekben mégis szoros kapcsolatban.