„Az Istent szeretőknek minden a javukra válik.” (Szent Pál rómaiakhoz írt leveléből/)
A szülőföldet tágabban Székelyföld, szűkebben Gyergyószentmiklós jelenti számomra: a Gyergyói-havasok kékjét, a fenyőerdők zöldjét szívembe égetve akkor is magamban hordom, ha éppen nem otthon vagyok itthon. A Csíki-medence és a csíksomlyói Mária is gyermekeként fogad, mikor oda érkezem haza. Ugyanis a csíkszeredai gimnázium igazi alma mater volt számomra, ahol olyan tudás ivódott belém, ami azóta is - Ady Endre szavaival szólva - táplálja tovább bennem az erőt: „Szeretni az embert és küzdeni/ S hűn állni meg Isten s ember előtt." Hivatásom alakulásában sokat köszönhetek a Tisza-parti városnak, Szegednek, ahol egyetemi éveimet tölthettem, majd végül Budapest nagyvárosi nyüzsgő forgatagában csiszolódtam azzá, aki vagyok. Sokféle hatás ért, sok minden érdekel, de belátom, hogy az emberi lét korlátjai között az egész világ befogadására nem vagyok képes.
Életemben két alapértéket tartok fontosnak: az Istennel való kapcsolatom és a magyarsághoz tartozásom meghatározzák mindennapjaimat. Mindkét értéket annyira jelentősnek tartom, hogy egyfajta missziós lelkülettel és lendülettel élem az életemet. A misszió latin eredetű szó, jelentése a küldetésre utal. Ennek értelmében törekszem arra, hogy kapcsolataimban, minden tevékenységemben akkor is jelenvaló legyen ez a két érték, ha nem ezekről beszélek.
Pedagógusként tanítok és állandóan tanulok – azoktól is, akiknek én próbálok tudást átadni irodalomról, nyelvről, hitről… Vallom, hogy az irodalmi művek nem holt betűk; a versek, történetek életre válhatnak akár általam is; segítségükkel jobban megismerhető a világ, önmagam és a másik ember egyaránt. Isten létéről sem csak a szent könyvek tanúskodnak: a teremtett világ szépsége, az emberek jósága, szeretete Róla beszél. A valóság átölelésében Szent Pál szavai segítenek, amikor fájdalommal, szenvedéssel, nehézségekkel szembesülök: „Az Istent szeretőknek minden a javukra válik.” Hitbéli tapasztalataimat szívesen megosztom azokkal, akikkel együtt járunk Isten útján, akik megajándékoznak önmagukkal és idejükkel. Közösségszervezőként abban segítek, hogy kapcsolatban maradjunk Istennel és egymással.
Nyitott vagyok minden szépre és jóra, tisztelem, becsülöm minden nép kultúráját, hazáját, szívesen kötök barátságokat. Ugyanakkor hiszem, hogy ha Isten magyarnak teremtett és keresztény életre hívott, akkor ez a kettős identitás az én hivatásom és küldetésem. Vallom, hogy jó magyarnak és kereszténynek lenni. Maradandó és gazdag értékek hordozója lehetek, melyeket szívesen megosztok másokkal - így azokkal is, akikhez a Kőrösi Csoma Sándor Program révén eljutok.
Gergely Katalin