Színház és költészet a calgary-i Magyar Házban
A jelenleg 7 fős színházi társulat 2024-ben kezdte meg ismét a munkálatok sorozatát. Még tavaly novemberben részt vettek a KAMASZ fesztiválon is, amelyről egy korábbi cikkemben olvashatnak. A műhelymunka kissé nehezen indult, hiszen humán erőforrásban még nem igazán bővelkedik a csapat, viszont a kis létszámmal ellenben az előadás annál nagyobb sikert aratott.
Az egészestés műsor a „Mi a szösz?” nevet kapta. Sokan ugyan ezt a kérdést tették fel a közösségben, amikor kiderült, hogy a színház ismét rivaldafényre lép. A vártnál sokkal nagyobb tömeg jelent meg a Magyar Házban, alig győztük lepakolni a plusz székeket a nézőtérre. Az előadást egy vacsorával kötöttük egybe, az érdeklődőket gulyásleves és házi lángos várta.
A társulat tagjai, név szerint Svajkó Tibor, Juhász Gergely, Lassú Árpád, Valachi Babett, Balla András, Hirsch Tamás és Hirsch Ilona izgatottan álltak színpadra. Láthattunk csetlő-botló betörőket, eltévedt turistát és a színházi alapismeretekbe is betekinthettünk. Az előadás darabjait Balla András és Lassú Árpád rendezte.
Április 12-én pedig a költészet napja alkalmából idén is megrendezésre került a Versünnep. A Calgary-i Versbarátok összegyűltek a Magyar Házban és egy hangulatos verses délutánnal szórakoztatták a megjelenteket.
Az eseményen közreműködtek a Bethlen Gábor Magyar Nyelviskola óvodásai és iskolásai is. A délután szóvivője az iskola igazgatónője, Bezdek Éva tanárnő volt.
A gyermekek édes szavalatai után pedig a felnőttek léptek színpadra: Kelemen Anita, Bartók Mária, NT. Kása Gergely, Hirsch Ilona, Savanya Eszter és Savanya István kalauzolták el a közönséget a versek csodás világába. Egyéni, közös és énekelt versek is terítékre kerültek.
Jómagam is igazán szeretem az irodalmat és a verseket, nagyszerű volt Kanada közepén is magyar költeményeket hallgatni. Még az egyik nagy kedvencem, Tóth Árpád Körúti hajnal című műve is elhangzott. A nap végén közösen elénekeltük József Attila egyik költeményének megzenésített változatát is.