Körkép Dél-Svédországból
A szervezetek mindig figyelmet fordítottak arra, hogy a Svédországban élő gyerekek – legalább a sátoros ünnepek alkalmával – magyar nyelven jussanak olyan lehetőségekhez, amelyek az anyaországban természetesek egy kisgyerek életében. Így a Mikulás-műsor és a húsvéti előadás nem maradhatott el.
Ezen felül természetes igény alakult ki a szülők részéről gyermekeik anyanyelvi ápolására, támogatására, erősítésére. A szervezett gyerekfoglalkozás Lundban jelent meg először, 1982-ben, melynek felelőse Takács Marietta volt. (A 2007-ben megjelent 50 év Lundban – Egy svédországi magyar egyesület félévszázados története című kiadványa alapján.) Tehát ide s tova 38 éve van gyerekfoglalkozás Lundban, melyet lelkes pedagógusok önkéntes munkája fémjelez. A Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjas program – mely 2013-ban vette kezdetét – óriási lehetőséget nyújtott a diaszpórában élő magyarok számára. Ezzel a lehetőséggel élve Lundban 2015-től Molnár Anna vette át a gyerekfoglalkozások vezetését. A következő ösztöndíjas, Szilvási Tünde megszólította a minden egyesület számára elérhetetlen korcsoportot, a kamaszokat. Lundban azóta is aktívan működik ez a csapat LUFIK (LUndi FIatalok Klubja) néven. Malmőben 2007-re datálódik a gyerekfoglalkozások elindítása, amely a vezetőségi tagok és Szilasi Éva nevéhez fűződik, majd 2017-től Kovács Nóra ösztöndíjas vette át ezt a feladatot itt és Helsingborban. 2018-tól jómagam, pedagógusi végzettséggel tartom kézben mindhárom városban a gyerekfoglalkozásokat.
S most jöjjön a jelen! Lundban, mivel több évtizedes múltra tekint vissza e kezdeményezés, jól bejáratott szisztéma szerint működik minden hétvégén két csoportban a “tanoda”. A kicsik az óvodás korosztályt, a nagyok a kisiskolás korosztályt képviselik. Ez utóbbi csoportban differenciálni kellett, mert igen nagy számban és eltérő életkorral vannak jelen a gyerekek. Állandó segítőm, jobbkezem, Szász Kata, középiskolás fiatal tehetség, aki elhivatottságot érez a pedagógia iránt, s talán egy napon ő fogja átvenni ezt a szép feladatot. Mindkét csoport résztvevői többnyire ugyanazok, csupán néhány kisebb betegség, egyéb elfoglaltság vesz ki időnként egy-egy gyereket a hétvégi magyar oviból, iskolából, s olykor újak csatlakoznak. Átlagosan 12-16 gyerkőc jelenik meg. A szülők és a gyerekek is elégedettek, szeretnek a foglalkozásokra járni.
Malmőben úttörő munkát kellett végezni a gyerekfoglalkozások terén, ugyanis át kellett strukturálni ezt a programot. 2017-től a KCSP ösztöndíjas megjelenése biztosította a klub számára a személyi feltételt és a rendszerességet, tehát konkrét terveket lehetett készíteni. A cél nemes, a kihívás pedig nagyon komoly és folyamatos. Mind a vezetőség, mind a szülők, mind az ösztöndíjasok részéről odaadó munkát igényelt. 2018-ban vettem át ezt a szolgálatot, az első alkalommal öt gyerek jelent meg. Aztán egyre gyarapodott az érdeklődők száma, volt, hogy alig fértünk el. 2019-től új helyen, kedvezőbb feltételekkel a gyerekfoglalkozások mellett hétvégi iskolát indítottunk, heti rendszerességgel. Az életkori sajátosságokat és a szülői igényeket figyelembe véve kellett alakítanom az ismeretek mélységét, illetve a struktúrát. Amit tényként közölhetek, hogy szombatonként átlagosan 10-14 gyerek jelenik meg, népszerűek a foglalkozások és itt is van egy állandó mag, ami az előrehaladást megkönnyíti. A hétvégi foglalkozásokon való részvétel nagy áldozatot követel a szülőktől is, de szívesen teszik, mert nekik is jól esik találkozni a közösség többi tagjával.
Helsingborgban a legfiatalabb a kezdeményezés, hiszen 2017-ben, három éve indult útjára. Havi rendszerességgel vannak foglalkozások. Nagy az életkori szórás, ám itt is van egy biztos bázis, akik minden alkalommal részt vesznek. Mivel kevesebbszer jutnak ehhez a lehetőséghez, tapasztalatom szerint nagyon hálásak és örömmel várják a foglalkozásokat. Fontos, hogy megmaradjanak a gyerekfoglalkozások, s ha összehasonlítom az elmúlt éveket az ideivel, mindenképp fejlődésről számolhatok be. Rendkívül jónak és hasznosnak tartom, hogy a Hungária klubban a gyerekprogramok sorát a többnapos Cimbora tábor zárja május végén.
Ha summáznom kellene a gyerekfoglalkozások működését, csak annyit mondanék röviden, hogy eredményes és szükség van rá. Mind Lundban, mind Malmőben, mind Helsingborgban igen nagy odaadásról tesznek tanúbizonyságot az egyesület elnökei, tagjai, és a szülők, teszik ezt önmagukért, gyermekeikért, a magyarságért. Ehhez jön adalékként az ösztöndíjasok eddigi és jövőbeli munkája. Ha egy csipetnyit hozzátettem munkámmal a magyar nyelv és a magyarságtudat támogatásához Svédország déli részén, Skånéban, már nem volt hiábavaló a küldetésem.