Tudományos szimpózium a határnyitások 35. évfordulója alkalmából

/ Talabos Andrea /
talabos.andrea képe
2024. november 18-án a Regensburgi Egyetem Magyar Intézete a Wissenschaftszentrum Ost- und Südosteuropa egyetemi székhelyén a müncheni Südosteuropa-Gesellschaft regensburgi fiókintézetének közreműködésével tudományos szimpóziumot szervezett ,,Das ungarische Tor zur europäischen Freiheit 1989” (A magyar kapu az európai szabadság felé 1989) címmel.
Tudományos szimpózium Tudományos szimpózium Tudományos szimpózium Dr. Lengyel Zsolt és Bauer Bence

A rendezvény az 1989. augusztus 19-ei és szeptember 10-ei magyarországi határnyitások 35. évfordulójának állított emléket, egyúttal tudományos keretben vizsgálta annak politikai, társadalmi és kulturális hatásait.

Az esemény megnyitóján és bevezető előadásán prof. dr. Lengyel Zsolt, a Regensburgi Egyetem Magyar Intézetének igazgatója köszöntötte a résztvevőket.

Ezt követően Bauer Bence, a budapesti Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója tartott előadást „A falurombolástól a berlini fal leomlásáig. Magyarországi belső helyzetek és az út a határnyitásig” címmel. Majd dr. Hubertus Knabe, a Würzburgi Egyetem oktatója „A Balaton-brigádtól a fal leomlásáig. Az NDK reakciója a magyar határnyitásra” című előadásában elemezte az események visszhangját a kelet-berlini kormány környezetében. Rövid szünetet követően levetítették a „Német egység a Balatonnál – ahol Kelet és Nyugat találkozott” című dokumentumfilm részleteit, amely érzékletesen mutatta be a történelmi események emberi oldalát.

A rendezvény zárásaként kerekasztal-beszélgetésre került sor „A magyar határnyitások az európai integráció és a német-magyar kapcsolatok történetében” címmel. A beszélgetés résztvevői Bauer Bence, prof. dr. Klaus Buchenau (Regensburgi Egyetem) és dr. Hubertus Knabe voltak, a moderátor pedig prof. dr. Peter Hoeres, a Würzburgi Egyetem legújabb kori történeti tanszékének vezetője.

Az előadások és a kerekasztal-beszélgetés során a résztvevők a történelmi eseményeket historiográfiai és politológiai szempontból vizsgálták, mind belső, mind külső perspektívából. A diskurzus rámutatott a határnyitások jelentőségére az európai integráció folyamatában és a német-magyar kapcsolatok történetében. A rendezvény célja az is volt, hogy ösztönözze a téma további tudományos kutatásait, valamint az egyetemi oktatás keretében történő feldolgozását.