A rendezvény az 1989. augusztus 19-ei és szeptember 10-ei magyarországi határnyitások 35. évfordulójának állított emléket, egyúttal tudományos keretben vizsgálta annak politikai, társadalmi és kulturális hatásait.
Az esemény megnyitóján és bevezető előadásán prof. dr. Lengyel Zsolt, a Regensburgi Egyetem Magyar Intézetének igazgatója köszöntötte a résztvevőket.
Ezt követően Bauer Bence, a budapesti Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója tartott előadást „A falurombolástól a berlini fal leomlásáig. Magyarországi belső helyzetek és az út a határnyitásig” címmel. Majd dr. Hubertus Knabe, a Würzburgi Egyetem oktatója „A Balaton-brigádtól a fal leomlásáig. Az NDK reakciója a magyar határnyitásra” című előadásában elemezte az események visszhangját a kelet-berlini kormány környezetében. Rövid szünetet követően levetítették a „Német egység a Balatonnál – ahol Kelet és Nyugat találkozott” című dokumentumfilm részleteit, amely érzékletesen mutatta be a történelmi események emberi oldalát.
A rendezvény zárásaként kerekasztal-beszélgetésre került sor „A magyar határnyitások az európai integráció és a német-magyar kapcsolatok történetében” címmel. A beszélgetés résztvevői Bauer Bence, prof. dr. Klaus Buchenau (Regensburgi Egyetem) és dr. Hubertus Knabe voltak, a moderátor pedig prof. dr. Peter Hoeres, a Würzburgi Egyetem legújabb kori történeti tanszékének vezetője.
Az előadások és a kerekasztal-beszélgetés során a résztvevők a történelmi eseményeket historiográfiai és politológiai szempontból vizsgálták, mind belső, mind külső perspektívából. A diskurzus rámutatott a határnyitások jelentőségére az európai integráció folyamatában és a német-magyar kapcsolatok történetében. A rendezvény célja az is volt, hogy ösztönözze a téma további tudományos kutatásait, valamint az egyetemi oktatás keretében történő feldolgozását.