László Attila és a Sárospataki Magyar Ifjak Ausztráliában
A Magyarországról érkezett csapat tagjai, köztük néptáncosok, szavalók, zenészek, ahogyan azt mindkét város közönségétől hallottam, “…egy ritkán látott és hallott, valódi értékeket képviselő, régmúlt érzelmekre ható, csodálatos…” előadást nyújtottak.
A színpadon a múltszázadok magyarországi eseményeit, az 1848-as forradalom és szabadságharctól egészen 1956-ig, hol költőink verssoraiban, hol hőseink felidézésekor, hol zenei betétdalokon, hol pedig táncos koreográfián keresztül követhettük végig. A koncertszínház a szabadságharcosaink megemlékezése mellett, a szabadságról, a magyar identitásról, a közös múltunkról és a hazaszeretetünkről szólt.
A műsor egészében megjelenő hazafias gondolkodásmód, talán még inkább érezhető volt, mikor a szereplők nem mások gondolatait, verseit vagy idézeteit, hanem saját érzéseiket vitték a színpadra. A fiatalos lendületű néptánc vagy akár a gondosan megírt narráció, de ilyen pillanat volt például Sebestyén Rita saját verse is, amely egy igazi vallomás vagy akár László Attila zenéje, ahol a szöveg és a dallam egyaránt megérintett mindannyiunkat.
Nagy megtiszteltetés, hogy ez utóbbihoz én is hozzá tudtam tenni egy keveset. Mindkét alkalommal Attilával közösen adtunk elő egy népdalfeldolgozást. A Repülj madár, repülj… kezdetű népdalt ének-zongora-fuvola felállásban játszottuk.
Attilát 2020-ban, Sydney-ben, a Délvidéki Magyar Szövetség nagytermében ismertem meg, nem titok, ugyanígy ösztöndíjasként. Azóta egy zenekarban játszottunk, és jó barátomnak tudhatom. Öröm volt vele ismét zenélni és a Sárospataki Magyar Ifjakkal együtt színpadra állni. Köszönöm, hogy részese lehettem ennek a produkciónak és a vele együtt járó élményeknek!
Sárospataki Magyar Ifjak:
Balogh Márk, Darmos Ágnes, Kavecsánszki Ádám, Remeczki Imre, Sebestyén Rita, Stumpf Soma, Tóth Borbála és László Attila