Nemzeti Igazság és Megbékélés Napja
A cikket olvasva és a képeket látva felmerülhet az olvasóban, hogy miért pont narancssárga. A történet egy őshonos törzsből származó nővel, Phyllis Webstad-del kezdődik. Phyllis még kisgyermek volt, amikor családjától elszakították és egy bentlakásos iskolába kényszerítették. Az iskola személyzete elvette tőle a holmiját, levágta a haját, és elvette a ruháit, beleértve a narancssárga ingét is, melyet nagymamájától kapott. Webstad így emlékezik vissza a történtekre:
„Amikor megérkeztem a Misszióra, levetkőztettek, és elvették a ruháimat, beleértve a narancssárga ingemet is! Soha többé nem hordtam. Nem értettem, miért nem adják vissza, hiszen az enyém volt! A narancssárga szín mindig emlékeztetett arra, hogy az érzéseim nem számítanak, hogy senkit sem érdekel, és hogy semmit sem érek. Mindannyian, kisgyerekek, sírtunk, de senkit sem érdekelt."
Phyllis egyike annak a több ezer gyermeknek, akik négy és tizenhat éves koruk között jártak bentlakásos iskolákba Kanadában az 1830-as évek és 1996 között. Az iskolákat a kanadai kormány és egyházi szervezetek működtették azzal a céllal, hogy felszámolják az őslakos népek nyelveit, kultúráit és szokásait – egy tudatos gyarmatosító és asszimilációs szándékkal. A másnéven Orange Shirt Day-ként, avagy Narancssárga Póló Napként emlegetett esemény rávilágít a bentlakásos iskolák hatásaira, és tiszteleg az őslakos népek előtt.
Manitoba tartományban, Winnipegben ezen nap alkalmából megrendezésre került az Orange Shirt Day walk, mely a város egyik nemzeti helyétől, a the Forks nevezetű városrésztől egészen a Convention Centre-ig tartott, ahol a délután folyamán úgynevezett "powwow" következett, amely az ősi törzsek közti összejövetelt jelenti. Ezen alkalmat Manitoba tartomány miniszterelnöke, Wab Kinew is megtisztelte jelenlétével, aki a három ősi törzs egyikének leszármazottja.