Az új iskola alapítói, Czelvikker Csilla, Karmazin Gabriella, Kővári Tímea és Szabó Lívia elkötelezett hittel állnak a nagy vállalás elé, hogy összefogva a waterfordi magyar közösséget, az ott élő magyar gyerekeknek kínáljanak színvonalas foglalkozást. Az eseményen a DIÓ (Dublini Iskola és Óvoda) igazgatója, Binder András is részt vett, hogy tapasztalataival segítse a waterfordiak munkáját. A szülőknek tartott tájékoztató után a gyerekek játékos drámafoglalkozáson vehettek részt, ahol a Magyar Népmese Napjáról is megemlékeztek.
Tanítók, zenepedagógus, óvónő és művelődésszervező döntött úgy, hogy a Waterfordi Kulturális Magyar Egyesület ezentúl iskolai foglalkozásokat is szervez. Két korcsoportban indulnak a foglalkozások, a korábban írországi magyar gyerekeket saját otthonukban tanító iskolaalapítók örömmel nyugtázták, hogy 15 gyerek iratkozott be a nap végére. Az iskolán kívül felnőtteknek szóló kulturális eseményeket is terveznek, néptáncot, mesekuckót, irodalmi estet.
A Hungarian Market a St. Patrick’s Gateway Centre-ben került megrendezésre, a templomhoz vezető úton a szervező, Halloran Krisztina ír férje lelkesen sütötte a lángost a vendégeknek. Odabenn kézművesek munkáiból lehetett válogatni, magyar sütemények, mézeskalács, újrahasznosítható anyagokból készült táskák és ékszerek, zoknibábok, illetve quillingezéssel, azaz papírcsík technikával készült színes alkotások várták a kicsiket és nagyokat.
A templomkert sírkövei és az újonnan induló iskola, ahogy Czelvikker Csilla összegezte, számára múlt és jelen találkozásának pontos jelképe. Sok gyerek már Írországban született. Az angolt könnyebben beszélik, a magyar ősök és hátország tud távoli lenni, de abban a jelenlévők mindegyike hisz, hogy a magyar nyelv értéke és a magyar identitás megőrzése örök érték mindannyiuk számára. Sok sikert nekik!