Egy elfeledett hős hagyatéka
Nem mindennapi esemény zajlott le Magyarország Krakkói Főkonzulátusán: egy napon egy úr lépett be az épületbe, kezében egy hatalmas, régi iratokkal teli paksamétával. Családja magyar vonatkozású dokumentumokat őrzött meg, amelyeket nem tudtak értelmezni, ezért a segítségünket kérték.
A csomag tartalma azonban minden várakozást felülmúlt: egy egykor legendás hírű katonaorvos, Sternschuss-Hazay János teljes hagyatéka került elő, amely nem csupán történelmi érdekesség, hanem valódi kincs. Sternschuss doktorról kevés információ található az interneten, de az bizonyos, hogy a 101. császári és királyi gyalogezred békéscsabai III. zászlóaljának ezredorvosa, később főtörzsorvos és kórházparancsnok volt.
Orvosként legendás hírnévre tett szert: számos település versengett azért, hogy díszpolgárává avassa, hiszen rendkívüli embersége és gyógyítói tehetsége révén az első világháború idején az Észak-Alföldön sikerült elérnie a legalacsonyabb halálozási arányt. Ennek ellenére élete és halála körül sok a homályos részlet – most azonban legteljesebb hagyatéka került a kezünkbe, amelyet úgy döntöttünk, hogy digitalizálunk.
A dokumentumokból szinte teljes egészében kirajzolódik az élete. Lengyel zsidó származásúként 1904-ben befogadási szerződéssel felvette a Hazay vezetéknevet, amelyhez egy titokzatos Hazay Nelli is köthető – 1914-ben tőle kapott egy fürdőruhás fényképet, amely akkoriban igencsak merész ajándéknak számított.
Láthattam továbbá az eredeti, kézzel írt keresztlevelét, amely szerint 1905-ben katolikus hitre tért Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök celebrálásával, keresztapja pedig nem más volt, mint Prohászka Ottokár, Székesfehérvár akkori megyés püspöke.