A Magyar Alföld lengyel csodaorvosa

Egy elfeledett hős hagyatéka

/ Korodi-Vass Lóránt /
korodi.vass.lorant képe
Nem mindennapi esemény zajlott le Magyarország Krakkói Főkonzulátusán: egy napon egy úr lépett be az épületbe, kezében egy hatalmas, régi iratokkal teli paksamétával. Családja magyar vonatkozású dokumentumokat őrzött meg, amelyeket nem tudtak értelmezni, ezért a segítségünket kérték.
Sternschuss-HazaySternschuss-HazaySternschuss-HazaySternschuss-Hazay
A csomag tartalma azonban minden várakozást felülmúlt: egy egykor legendás hírű katonaorvos, Sternschuss-Hazay János teljes hagyatéka került elő, amely nem csupán történelmi érdekesség, hanem valódi kincs. Sternschuss doktorról kevés információ található az interneten, de az bizonyos, hogy a 101. császári és királyi gyalogezred békéscsabai III. zászlóaljának ezredorvosa, később főtörzsorvos és kórházparancsnok volt.
 
Orvosként legendás hírnévre tett szert: számos település versengett azért, hogy díszpolgárává avassa, hiszen rendkívüli embersége és gyógyítói tehetsége révén az első világháború idején az Észak-Alföldön sikerült elérnie a legalacsonyabb halálozási arányt. Ennek ellenére élete és halála körül sok a homályos részlet – most azonban legteljesebb hagyatéka került a kezünkbe, amelyet úgy döntöttünk, hogy digitalizálunk.
 
A dokumentumokból szinte teljes egészében kirajzolódik az élete. Lengyel zsidó származásúként 1904-ben befogadási szerződéssel felvette a Hazay vezetéknevet, amelyhez egy titokzatos Hazay Nelli is köthető – 1914-ben tőle kapott egy fürdőruhás fényképet, amely akkoriban igencsak merész ajándéknak számított.
 
Láthattam továbbá az eredeti, kézzel írt keresztlevelét, amely szerint 1905-ben katolikus hitre tért Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök celebrálásával, keresztapja pedig nem más volt, mint Prohászka Ottokár, Székesfehérvár akkori megyés püspöke.

Hagyatéka nemcsak hivatalos iratokat tartalmaz, hanem személyes fényképeket, naplókat és hálálkodó leveleket is, amelyek arról tanúskodnak, hogy számos katona életét mentette meg. Az alföldi lapok (Arad, Békéscsaba, Orosháza, Szarvas, Reformátuskovácsháza stb.) egykor címlapon hozták a portréját, és még osztrák orvosi lapok is elismeréssel írtak a 14 nyelven beszélő csodaorvosról.

A hagyaték legkülönlegesebb darabjai közé tartozik egy pápai meghívó 1933-ból, amit ritkán van alkalma az embernek puszta kézzel megérinteni. Ez alapján Sternschuss Jánost 1933. március 15-én fogadták a Vatikánban.

A személyi igazolványait és útleveleit tartalmazó rész volt az újságcikkek után a legizgalmasabb, hiszen innen már részletesen nyomon követhető, hogy élete során milyen célból és hová utazott – Vatikántól, Nizzán át egészen Palesztináig. Utóbbi valószínűleg a Szentföldre való zarándoklása lehetett zsidóként. Ezek az iratok bizonyítják, hogy sokat utazott, mind lengyel, mind magyar állampolgárságát felhasználva.

Utazásai azonban nem mindig önszántából történtek: a ’20-as évek elején politikai üldöztetés áldozatává vált Magyarországon, és meghurcoltatások sorozatát kellett átélnie. Az ellene irányuló vádak – többek között gyilkosság és megvesztegetés – ellehetetlenítették. Az egykor ünnepelt orvost idegenként, osztrák császári kiküldöttként, „a magyarságtól fajilag és szellemileg idegen lelkületű emberként” bélyegezték meg, és a korábban elnyert díszpolgári címeket egytől egyig megvonták tőle.

Ekkor döntött úgy, hogy elhagyja Magyarországot, és 1924-ben kétnyelvű – lengyel és magyar – végrendeletet írt, amelyben testvérére, Mihályra hagyta örökségét. Időközben rejtélyes körülmények között elvesztette a karját, azonban jócskán túlélte a végrendeletét: 1937-ben ismét útlevelet kapott, ezúttal lengyelt, amely Ausztrián és Magyarországon keresztül Olaszországba való utazásra jogosította fel.

Végül azonban visszatért Swoszowicébe, a mai Krakkó egyik városrészébe. Ekkor már közel 70 éves volt, és az új névjegykártyáin lengyelesítve szerepelt a Jan Szternszus név – az ezredorvosi cím áthúzva, föléírva „személyzeti orvos”. Feltételezhetően 1939 végén hunyt el Krakkóban.

Dr. Gerencsér Tibor főkonzul kezdeményezésére elindult egy folyamat, amelynek célja, hogy Sternschuss-Hazay János díszpolgári címeit visszaállítsák az egykori tisztelői.

Bár az ügy eltérő ütemben halad, néhány önkormányzat már pozitívan reagált, így büszkeséggel tölt el, hogy ennek az embernek a történetét és emlékezetének nyilvánosságát személyesen én is segíthettem.