Kodály-módszeres bemutató zenóra kicsiknek és nagyoknak
A gyermekeknek meghirdetett zenés foglalkozásból már a program elején egy össznépi, minden korosztályt átfogó mulatság alakult ki. A szülők és nagyszülők önszántukból csatlakoztak a különböző gyakorlatokhoz és feladatokhoz.
Miután alaposan bemelegítettük tagjainkat, egyre nehezedő ritmusgyakorlatok várták a résztvevőket, így mindenki megtalálhatta a számára kihívást jelentő feladatot. Innen már nem volt nehéz átszökkenni az Itt a farsang, áll a bál című mondókára, amelyet még a legapróbbak is kitűnően megtanultak a kapcsolódó mozdulatok segítségével.
Ezután következett a hangszalagok bemelegítése, amely során a jelenlévők megismerkedhettek a szolmizációs hangokkal és a hozzájuk tartozó kézjelekkel. A bemelegítés remek előkészítésként szolgált a Hídló végén, padló végén című dal megtanulásához. Néhány eléneklés után mindenki memorizálta a dalt, és fennhangon énekeltük együtt. Nehezítésképpen egy páros táncot is hozzáadtunk az énekhez, hogy még nagyobb kihívás legyen.
Miután a díszes publikum kellemesen elfáradt, zenehallgatás következett. Camille Saint-Saëns Az állatok farsangja című művéből hallgattunk részleteket, és a résztvevőknek ki kellett találniuk, melyik állat jelenik meg az adott zeneműrészletben. A zene karakterisztikája – például a dallam, a ritmus és a hangszín – utalt az állatok termetére, mozgására vagy hangjára. Az izgalmas játék végül döntetlennel zárult, így mindenki elégedetten fejezhette be a foglalkozást.
A program végén még elidőztünk egy kicsit, ismerkedtünk, beszélgettünk, és tervezgettük a következő eseményt. Bár farsangi fánk nem volt, a tepertős és krumplis pogácsa, a diós és meggyes sütemény, valamint a különféle ropogtatnivalók mindenkit kárpótoltak.
Külön köszönet Magyarország Torontói Főkonzulátusának, Markocsány Gábor közösségi diplomatának és Androvich Tamásnak, a helyi Magyar Ház vezetőjének a kiváló szervezésért és a lehetőségért. Várjuk a folytatást!