A Tiszapéterfalván működő Napsugár Hagyományőrző Gyermek- és Ifjúsági Csoportot 2010-ben alapították, azzal a céllal, hogy a fiatal generációk számára élővé és átélhetővé tegyék a hagyományokat.
A Kokas Népzenei Tehetséggondozó és Fejlesztő Jótékonysági Alapítvány szakmai vezetésével számos gyermek ismerheti meg a népi hangszerek világát és tanulhat népzenét Kárpátalja területén, különösen a Tiszapéterfalvi Kistérség falvaiban. Az alapítvány munkája nyomán egyre több fiatal népzenész csatlakozik az együtteshez, biztosítva a népzenei örökség továbbélését.
A bécsi látogatásukon gazdag és változatos műsorral várták a közönséget, amelyben a Kárpát-medence különböző tájegységeinek dallamai és táncai elevenedtek meg. A programban szerepeltek verbunk és csárdás dallamok Nagyecsed környékéről, de kárpátaljai viseletek bemutatására is sor került, amelyek még különlegesebbé tették az estet.
Az adventi műsor különleges hangulatot teremtett, amelyben hagyományos karácsonyi énekek és táncok kaptak helyet. Az előadás kiemelt darabjai között szerepeltek a következők:
- Szatmári karácsonyi népének – „Nagykarácsony éjszakáján”
- Nagydobronyi kántálás – „Leszállt az ég dicső királya”
- Viski csárdás
- Vajdaszentiványi karácsonyi ének – „A kis Jézus megszületett, örvendjünk”
- Nagyecsedi verbunk és csárdás
- Kalotaszegi adventi énekek – „Mikor Máriához az Isten angyala”
- Kalotaszegi csárdás és szapora
Az est végén közös kántálásra is sor került, ahol a közönség együtt énekelte a „Mennyből az angyal” című dalt az előadókkal. A bécsi közönség hatalmas tapssal jutalmazta az előadást, amely nemcsak művészi élményt nyújtott, hanem mélyen megérintette a jelenlévőket a magyar népzene és tánc gazdagságával. A Kokas Banda tevékenysége példaértékű, hiszen nemcsak megőrzi, hanem új generációk számára is átörökíti a kárpátaljai magyar kultúrát.