Gyöngyfűző délután a calgary-i Magyar Házban
Az eseményt megelőző napokban még beszereztük az utolsó hiányzó eszközöket, köztük a gyöngyöket is. Hosszas válogatás után kiválasztottuk, milyen színekre lesz szükségünk. A műhelymunka napján izgatottan vártuk a résztvevőket.
Kétféle „csomagból” lehetett választani. A délután folyamán a résztvevők vagy egy háromsoros népi kalárist készíthettek el a hozzá passzoló fülbevalóval, vagy két pár egyénileg összeállított fülbevalót alkothattak. Emellett folyamatosan működött a hajfonó sarok is, ahol az anyukák a néptánchoz illő, színpadra is megfelelő hajviseleteket sajátíthatták el.
A gyöngyfűzést Szakony Chrissy, a hajfonást pedig jómagam vezettem. Az eseményen szép számban megjelentek a közösség tagjai, a résztvevők létszáma majdnem meghaladta a húszat.
Mosolyt csalt az arcomra, ahogyan figyeltem, mindenki milyen gondosan állítja össze saját nyakláncát, ügyelve a gyöngyök sorrendjére, a méretekre, a színek harmóniájára és az összhatásra. Különösen szórakoztató volt látni, amikor a lányok nevetve jöttek rá, hogy a gyöngyfűzés nem is olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik.
Nem elég csupán egymás mellé fűzni a különböző gyöngyöket – figyelni kell arra is, melyik sor milyen hosszú, hol van a közepe... Volt, aki háromszor is újravarrta a szalagokat a sorok végére, mire azok végül a megfelelő irányba álltak.
De senki sem ment haza csalódottan, hiszen a délután éppen arról szólt, hogy megtanuljuk, miként lehet ezeket az ékszereket és hajviseleteket elkészíteni, hogy legközelebb már könnyebben menjen a munka.
Ha kedvet kaptál egy kis kreatívkodáshoz, vagy egyszerűen csak szereted a gyöngyöket és a népi kultúrát, akkor légy résen – hamarosan megismételjük a programot!
A kurzus a Nádihegedű Magyar Népművészeti Műhely és a Calgary Magyar Ház támogatásával valósult meg. A délután folyamán befolyt összeget a helyi gyermektáncosok támogatására fordítottuk.
Fotók: Bánfi Kata, Porostocky Tamás