Az erkölcsi nevelés margójára

Hagyományőrzés, közös értékekre nevelés, közösségépítés a Magyar Iskola és Kulturális Egyesület Guildford UK (Guildfordi Iskola) szervezetnél

/ Bihari Ágnes Klára /
bihari.agnes.klara2024 képe
Napjainkban hangsúlyos téma az oktatás kapcsán a gyermekek erkölcsi nevelése. E kifejezés hallatán sokaknak a hagyományos osztálytermi órák, beszélgetések tanár és tanuló között jutnak eszébe.
Mikulás ajándékot oszt a gyermekek legnagyobb öröméreA gyermekek műsorral ajándékozzák meg MikulástAngyalka készült a kreatív foglalkozáson

Az erkölcsi nevelésnek - a hagyományos oktatással szemben – létezik egy rendkívül hatékony módja, melyet rejtett tantervnek vagy az oktatás-nevelés hozzáadott értékének is nevez a szaknyelv, és mely az adott oktatási-nevelési intézmény irányultságával, célkitűzéseivel és értékrendjével van összhangban.

A rejtett tanterv által közvetítik a pedagógusok azokat a szűkebb és tágabb iskolai közösség számára fontos értékeket, melyek a jó és a rossz, a helyes és helytelen közötti különbségeket mutatják meg a gyermekeknek, és amelyek segítik a hagyományok továbbörökítését a fiatalabb generáció számára.

A rejtett tanterv által továbbadott értékek a gyermekek erkölcsi nevelésének komplex eszközei, a hozzá kapcsolódó tantermen kívüli programok/projektek minden mozzanata rejt valami hasznos tudást, és nem csupán egy alkalomra szólnak az így átadott ismeretek, szabályok, intelmek.

Erre talán legjobb példaként hozhatjuk fel a Mikulás és Karácsony ünnepségeket, melyek nem egyszerűen az örömszerzést jelentik a gyermekek számára, hanem az ünnepre készülődés, majd maga az ünnepi program számos olyan elemet tartalmaz, melyek tudattalanul épülnek be a gyermekek gondolatvilágába, személyiségébe, értékrendjébe azáltal, hogy ők maguk is részt vesznek advent alatt a Mikulás várás előkészületeiben, vagy a Karácsonyi ünnepkör teendőinek kivitelezésében.

A Magyar Iskola és Kulturális Egyesület Guildford UK szervezet példaértékű rendezvénnyel készül minden évben a Mikulás-Karácsony ünnepekre. A 2024-es évben december 7-én került sor a 17. Mikulás programra, melyen közel 100 gyermek és családjuk vett részt. Összesen mintegy 200 vendég szórakozását biztosította a Guildfordi Iskola tanáraiból és önkénteseiből álló, összeszokott csapat.

Az előkészületek már pár héttel a rendezvény napja előtt megkezdődtek, amikor is a gyermekek kézműves foglalkozásokon karácsonyfa-díszeket, Mikulás-csizmát varrtak, illetve minden korosztály készült egy-egy rövid verses-dalos szereppel a Mikulás számára. Ez az ünnepre hangolás az első mozzanata ennek a több héten át tartó „projektnek”.

A felnőttek megvásárolták és becsomagolták a Mikulás-csomagokat, megszervezték az önkéntesekkel együtt a büfét, levelet írtak a Mikulásnak is – aki Krampuszaival együtt látogatta meg december 7-én a gyermekeket Guildfordban.

A Mikulás a HubArt Londoni Magyar Társulat jóvoltából érkezett idén is a Guildfordi Magyar Iskola gyermekeihez. Nem egyszerűen csak csomagokkal ajándékozta meg a gyermekeket, hanem a „Mikulás és a szeretetleves” című saját darabjával adott maradandó értéket valamennyi résztvevőnek.

A közel 50 perces darab nem csupán a gyermekek számára volt tanulságos, de azt gondolom, hogy a felnőtteket is elgondolkodtatta az év legnagyobb ünnepéhez, Karácsonyhoz, azaz a SZERETET ünnepéhez közeledve arról, hogy mi a jó és mi a rossz, mi a helyes és mi a helytelen, mi erkölcsös és mi nem az.

A Krampuszok Mikulásra várva összevesztek, majd a gyermekek segítségével kibékültek. Mivel az egyik Krampusz megette valamennyi süteményt, amivel Mikulást várták, kénytelenek voltak valami mással kedveskedni a hamarosan megérkező Mikulásnak. Azt találták ki, hogy szeretetlevest főznek.

A gyermekek segítettek a Krampuszoknak meghatározni, hogy mit is kell „beletenni” a szeretetlevesbe. Így került a levesbe a gondoskodás, az ölelés, a kedvesség, a puszi és még sok-sok más „összetevője” a szeretetnek. Mire elkészült a szeretetleves, megérkezett Mikulás és megajándékozta a gyermekeket, akik teljes átéléssel figyelték a műsort, hatalmas lelkesedéssel vettek részt az interaktív darabban.

A gyermekek ünnepi műsora után lehetősége volt a családoknak együtt ebédelni a csapat által főzött finom magyar ételekből, illetve kézműves foglalkozások keretében asztaldíszt, angyalkát készíteni és mézeskalácsot díszíteni is.

A fent említett rendezvény a rejtett tanterven keresztüli erkölcsi nevelésnek olyan komplex módszere, mely által egy életre szóló értéket közvetített a Magyar Iskola és Kulturális Egyesület Guildford UK és a HubArt Londoni Magyar Társulat.

A példamutatás, a szeretet és összetartozás fontosságának közvetítése, az önkéntes tevékenységben rejlő szépség, a hagyományőrzés, a szervezetek közötti együttműködés és a közösségépítés rendkívül szép és követendő példájának lehettem tanúja 2024. december 7-én a Magyar Iskola és Kulturális Egyesület Guildford UK szervezet által lebonyolított programon.