Magyar diaszpora Cipruson
A Ciprusi-Magyar Baráti és Kulturális Kapcsolatok Társasága mint civil szervezet 1989 óta tevékenykedik Cipruson. A szervezetet Magyarországon tanulmányaikat folytató ciprusiak és Cipruson letelepedett magyarok alapították, akik fontos küldetésüknek érezték a két ország és kultúra közötti kapcsolatok minél szorosabbá tételét.
Már a rendszerváltás előtt is jelentős számú ciprusi fiatal folytatta egyetemi tanulmányait Magyarországon. Akkor még csak magyar nyelven volt lehetőségük az egyetemet elvégezni, így az oktatási szakaszt egy egyéves magyar nyelvi előkészítő előzte meg.
A közös élmények, a kultúra és az egymásrautaltság összekovácsolta a ciprusi diákokat, és párhuzamosan a magyar diákokkal is kialakult az azóta is tartó barátság – innen az egyesület neve. Több esetben házasságok is születtek. Az egyetem elvégzése után a ciprusi diákok visszatértek hazájukba, és gyermekeiknek is megtanították a magyar nyelvet – még a tisztán ciprusi házaspárok is.
Elmondásuk szerint félig ciprusinak, félig magyarnak érzik magukat. A hajdani diákok azóta is ápolják egymással a kapcsolatot: minden évben összejönnek, hogy közösen gulyáslevest főzzenek, magyarul beszélgessenek és énekeljenek.
Mára már jelentős számú magyar tagja is van a Társaságnak, és az elnökségben is tevékenykednek magyar tagok. 2024 óta a tisztán magyar gyökerekkel rendelkező dr. Szép-Theoris Katalin vette át az elnöki posztot, és elkötelezetten dolgozik a magyar kultúra ciprusi terjesztéséért és ápolásáért.
Katalin példaértékű érzékenységgel fordult a gyermekek felé, és 2012-ben – akkor még elnökségi tagként – megalapította a Puli Klubot, a hétvégi magyar iskolát. A szervezetet 2024 augusztusában a Nemzetpolitikai Államtitkárság Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjjal tüntette ki.
Az egyesület célja a Cipruson élő magyar közösség és a magyar kultúra iránt érdeklődő külföldiek számára minél tartalmasabb, színvonalasabb és sokrétűbb kulturális programok szervezése és megvalósítása. A programok tervezésében és lebonyolításában az elnökség tagjain kívül önkéntesek és a hétvégi magyar iskola tanítói is részt vesznek. Évről évre egyre színesebbek és színvonalasabbak a rendezvények, amit a résztvevők számának folyamatos növekedése is jelez.
Mivel a diaszpórában élő magyarság több városban, egymástól 60-80 km távolságra él, az ünnepségek a sziget több helyszínén zajlanak. Különös hangsúlyt fektet az egyesület a magyar nemzeti ünnepekhez kapcsolódó megemlékezések megszervezésére, amelyek iránt az elmúlt években igen nagy érdeklődés mutatkozott.
Idén a Társaság fennállásának 35. évfordulója alkalmából megrendezett háromnapos rendezvénysorozat – amely a Ciprusi Magyar Nagykövetséggel közös szervezésben valósult meg – különleges vendégeket fogadott Magyarországról. Az eseményen a közel 100 éves Szanyi Bokréta Néptánc Egyesület nyolc táncosa, Hegedűs Bori, a Magyar Banda énekesnője és a Kodály Spicy Jazz zenekar néhány tagja lépett fel.
A Ciprusi-Magyar Baráti és Kulturális Kapcsolatok Társasága szervezésében immár 13 éve sikeresen működik a Cipruson élő, nagyrészt kettős anyanyelvű gyermekek játszó- és tanulóköre, a Puli Klub.
Miközben Magyarországon sok szülő fontosnak tartja, hogy gyermekét minél hamarabb megismertesse idegen nyelvekkel, addig a külföldön élő magyarok arra törekednek, hogy kint született gyermekeik megtartsák a magyar nyelvtudásukat, és megismerjék szokásainkat, hagyományainkat.
A klub mottója:
,,A legtöbb, amit gyermekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak.” (Johann Wolfgang von Goethe)